Lukaku merr kritika të ashpra nga legjenda e Premier Ligës, krahasohet me Llorenten

11:37 | 18 Tetor 2021

Sulmuesi i Chelseas, Romelu Lukaku është kritikuar së fundi herë nga një legjendë e Premier Ligës, pas krizës së tij në mungesën e golave të shënuara në ndeshjet e fundit.

Sulmuesi i cili u transferua tek Chelsea këtë verë për 98 milionë funtesh tani ka kaluar në pesë ndeshje pa realizuar gol, dhe është kritikuar nga legjenda e West Ham, Paolo Di Canio, duke e quajtur lojtarin “të shurdhër”.

Romelu Lukaku është një lojtar ‘funksional dhe i shurdhër’ dhe nuk është faji i Chelseat që sulmuesi ka kaluar pesë ndeshje pa gol, ka thënë Paolo Di Canio.

Në shfaqjen e ‘Sky Calcio Club’, 53-vjeçari tha: “Kam dëgjuar Bergomin duke krahasuar Osimhen dhe Lukaku. Por Osimhen ka një frymë tjetër, ai nuk është i shurdhër si ai.

“Kur vështirësia u rrit ai nuk shënoi asnjë gol në pesë ndeshje me Chelsean. Dhe nuk është faji i Chelseat, ata janë të parët edhe pa golat e tij. ‘

Di Canio, i cili luajti më shumë se 100 herë për West Ham dhe shënoi 47 gola për klubin, vazhdoi të krahasojë Lukakun me sulmuesin 36-vjeçar Fernando Llorente.

“Lukaku nuk shënon. Lukaku është një lojtar funksional, pasi ai është Llorente (Fernando) siç ishte në Juve të Contes.

“Edhe nëse Lukaku është më i fortë se Llorente. Lukaku është funksional për një lloj loje të caktuar”, ka përfunduar ish-lojtari italian. /Lajmi.net