Konsumimi i këtij fruti përshpejton humbjen e peshës – Lajmi.net
Konsumimi i këtij fruti përshpejton humbjen e peshës
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 8:57, 9 November 2018
Fruti si avokado është i lartë në yndyrna të ngopura, të cilat ndalojnë shtimin e sheqerit në gjak. Vetëm një gjysmë avokado përmban 10 gram yndyra të shëndetshme.

Një studim i publikuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë zbuloi se njerëzit që konsumonin avokado në një vakt të ditës ndjeheshin 23% më të kënaqur dhe kishin një dëshirë më të ulët prej 28% për konsum gjatë pesë orëve të ardhshme, krahasuar me njerëzit që nuk konsumonin frutin, transmeton lajmi.net.

Ndërsa një tjetër studim i 17,567 pjesëmarrësve në sondazhin NHANES në ShBA zbuloi se njerëzit që hanin avokado peshonin më pak, kishin BMI më të ulët dhe yndyrë të ulët të barkut.

Avokadot shpesh shquhen si “super-ushqime” dhe është e lehtë të kuptohet pse. Fruti popullor përmban një shumëllojshmëri të gjerë të ushqyesve, duke përfshirë 20 vitamina dhe minerale të ndryshme.

Ky frut është gjithashtu një burim i madh i fibrave të tretshëm, ideale për të ndihmuar humbjen e peshës, sepse ajo formon një xhel me ushqim në traktin tuaj të tretjes, duke e ngadalësuar atë ndërsa proceson.

Studimet kanë treguar se ky lloj i fibrave mund të ndihmojë në përshpejtimin e humbjes së peshës, pasi  ju bën të ndiheni më të plotë për më gjatë./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO