Kina ndërton aeroplanin më të madh amfib në botë – Lajmi.net
Kina ndërton aeroplanin më të madh amfib në botë
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 14:19, 19 March 2018
Ky aeroplan është një cisternë gjigante për misione për fikjen e zjarreve të mëdha.

Ky avion i quajtur Jiaolong që ka kuptimin e dragoit vërshues vjen me katër motor turbo me helika, transmeton Express. Ky avion cisternë do të jetë në gjendje të mbushet me 12 ton ujë brenda 20 sekondave dhe ta dërgoj atë në një radius prej 1,600 km.

Zelanda e re dhe Malajzia kanë shprehur interes për ta blerë këtë avion gjigant amfib.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO