Këto janë orët që një grua duhet t’i kalojë duke fjetur për të shmangur kancerin e gjirit – Lajmi.net
Këto janë orët që një grua duhet t’i kalojë duke fjetur për të shmangur kancerin e gjirit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 15:57, 28 November 2018
Duhet të dini se fjetja shumë-ose shumë pak-mund të dëmtojë shëndetin tuaj në mënyra të shumta. Shtimi në peshë, sëmundjet e zemrës, diabeti dhe çështjet e shëndetit mendor si depresioni kanë qenë të lidhur me gjumin e pakët.

Tani duket se sipas një studimi nga Universiteti i Bristolit në Angli këto orë të pakta të gjumit ndikojnë në formimin e kancerit të gjirit.

Besoni apo jo, ka shënja gjenetike që tregojnë nqs keni pagjumësi, mbingarkesë, dhe nëse keni gjasa të jeni dikush që zgjoheni pa lindur dielli ose një “buf” nate, transmeton living.al.

Nga rezultatet e stumit doli që gratë që e duan zgjimin e shpejtë, kishin të ngjarë të prekeshin nga kanceri i gjirit krahasuar me gratë që qëndronin zgjuar deri në orët e vona.

Studimi gjithashtu tregon që rreziku i një gruaje për sëmundjen u rrit me 20 përqind për çdo orë shtesë që fjeti përtej orëve të rekomanduara të cilat janë tetë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO