Keni probleme me dëgjim? Googel krijon aplikacionin që po i habit të gjithë – Lajmi.net
Keni probleme me dëgjim? Googel krijon aplikacionin që po i habit të gjithë
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 10:53, 10 February 2019
Dimitri Kanevsky është shkencëtari hulumtues në Google, që ka krijuar aplikacionin i cili transmeton në kohë reale, të folurën nga bashkëbiseduesit.

Teknologjia e identifikimit të fjalëve dhe kthimit të tyre në shkronja, është avancuar shumë së fundmi dhe ka ndihmuar që të krijohet ky aplikacion që do t’ju ndihmonte shumë personave të shurdhër dhe me probleme në dëgjim.

“Me krijimin e këtij programi, do ta plotësoja ëndrrën që të komunikoj me njerëz, duke shfrytëzuar këtë teknikë” ka thënë Kanevscy, që ka humbur dëgjimin që kur ishte njëvjeçar, transmeton Telegrafi.

Aplikacioni për momentin është në formën beta, teksa do të jenë në dispozicion së shpejti, por fillimisht vetëm në versionin Android.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO