Karriget që rriten në pemë – Lajmi.net
Karriget që rriten në pemë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 10:27, 13 April 2018
Në thellësitë e Derges Derbyshire, një nga pyjet më të rrallë që keni dëgjuar ndonjëherë, degët e pemëve janë të vendosura në mënyrë të çuditshme.

 

Të vendosura në rreshta të rregullta, pemët duket në shikim të parë thjesht si të rritura në kënde të çuditshme. Por nëse i shikon më afër vë re se degët e tyre kanë formën e karriges por me kokë poshtë.

Pasi u shkurtuan dhe lëmuan, ata u bënë karriget më të pëlqyera.

Ishte ideja e Gavin Munro për ti sjellë në dhoma dhe sallone si karrige.

Secila prej ‘karrigeve pemë’ zgjat 7 deri në 9 vite.

Dhe vlera e një karrigeje është 5.000 paund. Ndërsa për karriget që do të jenë të disponueshme pas vitit 2020 do të ketë një çmimim prej 10.000 pound.

Kjo reflekton statusin e tyre si ‘vepra arti dhe dizajni’. Dhe interesi më i madh për to ka ardhur nga muzetë, galeritë dhe koleksionistët privatë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO