Jep dorëheqjen krijuesi i Twitter – Çfarë do të ndodhë me kompaninë?

9:53 | 30 Nentor 2021

Dorsey u përball me një përmbysje vitin e kaluar kur palët e interesuara në Twitter, Elliott Management, kishin kërkuar ta zëvendësonin atë.

Shefi Ekzekutiv i Twitter Inc (TWTR.N) Jack Dorsey dha dorëheqjen. Aksionet e Twitter u rritën rreth 2% pas këtij lajmi.

Dorsey, 45 vjeç, po shërbente si CEO i Twitter dhe Square. Dorsey do të mbetet anëtar i Bordit derisa të skadojë mandati i tij në mbledhjen e aksionerëve të vitit 2022, tha kompania. Bret Taylor do të bëhet Kryetar i Bordit.

“Kam vendosur të largohem nga Twitter sepse besoj se kompania është gati të largohet nga themeluesit e saj,” tha Dorsey në një deklaratë, megjithëse ai nuk dha ndonjë detaj shtesë se pse vendosi të japë dorëheqjen.

Kompania tha në fillim të këtij viti se synon të ketë 315 milionë përdorues aktivë ditorë deri në fund të vitit 2023 dhe të paktën të dyfishojë të ardhurat e saj vjetore në atë vit.

Dorsey u përball me një përmbysje vitin e kaluar kur palët e interesuara në Twitter, Elliott Management, kishin kërkuar ta zëvendësonin atë.

Themeluesi dhe investitori miliarder i Elliott Management, Paul Singer, kishte pyetur veten nëse Dorsey duhet të drejtonte të dyja kompanitë publike, duke i kërkuar atij të largohej si CEO i njërës prej tyre, përpara se firma e investimeve të arrinte një marrëveshje me menaxhmentin e kompanisë.

Dorsey, i cili bashkëthemeloi gjigantin e mediave sociale në vitin 2006, shërbeu si CEO deri në vitin 2008 përpara se të largohej nga ky rol. Ai u kthye në Twitter si shef në vitin 2015 pasi ish-CEO Dick Costolo dha dorëheqjen.

Aksionet janë rritur me 85% që kur Dorsey mori postin e CEO më ​​5 tetor 2015. Ndërkohë, aksionet e Square janë rritur me 1,566% që nga oferta fillestare publike më 19 nëntor 2015. /Lajmi.net/