Të Infektuar: 2991

Të Shëruar: 1644

Të Vdekur: 54

Instagram ekspozon miliona fjalëkalime të përdoruesve

8:12 | 19 Prill 2019

Një skandal i ri ka ndodhur në Instagram.

Facebook tha të enjten se miliona fjalëkalime Instagram janë lënë të ekspozuar në serverat e saj.

Në një blog post, gjigandi i medias sociale tha se zbuloi fjalëkalime shtesë të ruajtura në tekst të thjeshtë, pasi besonte se ishte i kufizuar në dhjetëra mijëra përdorues, raporton “Daily Mail”, përcjell lajmi.net.

Kjo do të thotë se informacioni ishte i lexueshëm dhe i kërkueshëm nga më shumë se 20,000 punonjës të Facebook.

Kompania zbuloi mbikëqyrjen kryesore të sigurisë në një përditësim të një postimi të 21 marsit ku zbuloi se la fjalëkalimet e deri në 600 milionë Facebook, përdoruesit e Facebook Lite dhe Instagram të kombinuara të ruajtura në tekst të thjeshtë.

“Pasi që ky post është publikuar, ne kemi zbuluar shkrime shtesë të fjalëkalimeve të Instagram që ruhen në një format të lexueshëm,” shkroi Pedro Canahuati, zëvendëspresident i inxhinierisë, sigurisë dhe privatësisë së Facebook në një postim në blog.

“Tani vlerësojmë se kjo çështje ka ndikuar miliona përdorues të Instagram. Ne do të njoftojmë këta përdorues ashtu siç bëmë të tjerët.

“Hetimi ynë ka përcaktuar që këto fjalëkalime të ruajtura nuk janë keqpërdorur ose janë qasur në mënyrë të pahijshme,” shtoi ai.

Facebook nuk ka specifikuar se sa miliona përdorues janë prekur. /Lajmi.net/