Imazhet satelitore tregojnë botën nga një perspektivë krejtësisht e re – Lajmi.net
Imazhet satelitore tregojnë botën nga një perspektivë krejtësisht e re
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:11, 14 April 2018
Fotot e marra anash japin përshtypjen e fluturimit 450 kilometra ose duke luajtur Sim City në një aeroplan.

Kompania Planet Labs bën fotografimin me satelitë të specializuar nga hapsira dhe këto foto i publikon, dhe prandaj japin përshtypjen sikur jemi në një botë krejtësisht të re.

Fotot spektakolare tregojnë qytete si Bilbao në Spanjë , Shangai në Kinë apo Hjuston në SHBA , por gjithashtu male si Mont Fitz Roy , grupi Gasherbrum në Pakistan ose vullkan Klyuchevskaya në Rusi . Duket sikur fotot janë marrë nga loja kompjuterike Sim City.

Këndi i pamjes lejon imazhet satelitore të Planet Labs për ngritjet e imazheve dhe lartësitë, ndryshe nga imazhet satelitore konvencionale. “Është si të shikosh dritaren e një aeroplani që fluturon në 450 kilometra”, shkruan Robert Simmon i Planet Labs në një postim. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO