Ibuprofen po cilësohet si kurë potenciale e koronavirusit

Shkencëtarët po bëjnë një gjykim për të parë nëse ibuprofen mund të ndihmojë pacientët në spital që janë të sëmurë me koronavirus.

Lifestyle

03/06/2020 14:20

Ekipi nga spitali Guy’s dhe St Thomas në Londër dhe King’s College besojnë se ilaçi, i cili është një anti-inflamator, si dhe qetësues për qetësimin e dhimbjeve, mund të trajtojë vështirësitë në frymëmarrje, raporton BBC, transmeton lajmi.net.

Ata shpresojnë se trajtimi me kosto të ulët mund t’i mbajë pacientët larg ventilatorëve.

Studimet tek kafshët sugjerojnë se mund të trajtojë sindromën e shqetësimit të frymëmarrjes akute, një nga komplikimet e koronavirusit të rëndë.

Mitul Mehta, një nga ekipet në King’s College London, tha: “Ne duhet të bëjmë një gjykim për të treguar se provat në të vërtetë përputhen me ato që ne presim të ndodhin”.

Në fillim të pandemisë kishte disa shqetësime se ibuprofen mund të jetë i keq për njerëzit që të marrin, nëse ata kanë virusin me simptoma të buta.

Këto u forcuan kur Ministri i Shëndetit në Francë, Oliver Veran tha se marrja e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide, siç është ibuprofen, mund të përkeqësojë infeksionin dhe i këshilloi pacientët të marrin paracetamol.

Një rishikim nga Komisioni për ilaçet njerëzore shpejt arriti në përfundimin se, të dy mund të ulin temperaturën poshtë dhe të ndihmojnë me simptoma të ngjashme me gripin.

Për simptomat e buta të koronavirusit, NHS këshillon njerëzit të provojnë së pari paracetamolin, pasi ajo ka më pak efekte anësore sesa ibuprofen dhe është zgjedhja më e sigurt për shumicën e njerëzve. /Lajmi.net/