Humbja e vetëm dy orëve nga gjumi ju sjellë këtë problem – Lajmi.net
Humbja e vetëm dy orëve nga gjumi ju sjellë këtë problem
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 10:31, 30 November 2018
Duke humbur vetëm dy orë nga gjumi në natë i bën njerëzit të zemëruar, zbulon hulumtimi.

Hulumtimet e mëparshme tregojnë se humbja e gjumit rrit emocionet negative, të tilla si ankthi dhe trishtimi, dhe ul emocionet pozitive, duke përfshirë lumturinë dhe entuziazmin. Por studiuesit në Universitetin Shtetëror të Iowa kanë gjetur se humbja e gjumit ngrit zemërimin direkt – jo vetëm si rezultat i ndjenjës më negative. Gjetjet e tyre janë botuar në Gazetën e Psikologjisë Eksperimentale, transmeton lajmi.net.

Pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe. Njëri u mbajt në rutinën normale të gjumit të tyre ndërsa tjetri i kishte prerë nga dy deri në katër orë çdo natë për dy netë. Grupi i parë kishte gati shtatë orë gjumë një natë, ndërsa grupi i kufizuar mori rreth katër orë e gjysmë.

Dallimi u projektua për të pasqyruar atë që njerëzit përjetojnë rregullisht në jetën e përditshme.

Të dy grupeve u kërkua që të vlerësonin produkte të ndryshme gjatë dëgjimit të zhurmave irrituese. Studiuesit thanë se kjo duhej të krijonte kushte të pakëndshme dhe të provokonte ndjenja të zemërimit.

Profesori i kreut të studimit Zlatan Križan tha: “Në përgjithësi, zemërimi ishte shumë më i lartë për ata që ishin të kufizuar në gjumë”. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO