Huawei vendos rekordin e shitjeve për vitin 2018 – Lajmi.net
Huawei vendos rekordin e shitjeve për vitin 2018
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 9:06, 28 December 2018
Prodhuesi kinez shiti më shumë smartphones në 2018 se kurrë më parë. P20 dhe Honor 10 ishin bestsellerët.

Huawei njoftoi të dielën se kompania kishte shitur mbi 200 milionë smartphone në 2018, transmeton lajmi.net.

Kështu, specialistja e pajisjeve kineze ka shitur më shumë telefona se kurrë më parë në vitin e kaluar, shkruan cnet.

Veçanërisht modelet P20, Honor 10 dhe Mate 20 ishin smartphonet më të shitur të kësaj kompanie. Në vitin 2010, Huawei ka shitur tre milionë telefona celularë.

Në vitin 2017 kishte tashmë 153 milionë.

Në tremujorin e dytë të vitit 2018, Huawei arriti Apple në renditjen e shitjeve dhe që atëherë është bërë shitësi i dytë më i madh i smartfonëve. Megjithatë, kishte edhe zhvillime negative për Huawei në 2018: Sidomos shtypi negativ në Evropë dhe në SHBA në lidhje me akuzat e spiunazhit nga qeveria e SHBA bëri që grupi të kishte një mungesë shitje.

Në SHBA , disa shitës kanë rënë në planin e tyre për të shtuar pajisjet Huawei në gamën e produkteve të tyre. Megjithatë, Huawei dëshiron të rritet deri në fund të vitit të ardhshëm, operatori më i madh celular në botë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO