Hamilton mbron përparimin e Mercedes F1 pavarësisht diferencës së Red Bull

Lewis Hamilton këmbëngul se ekipi Mercedes Formula 1 ka përparuar shumë në vitin 2023 pas përmirësimit të tij radikal në Monaco, edhe nëse hendeku ndaj Red Bull ka mbetur. Nga testimi në 2022 deri në Çmimin e Madh të Monakos të majit, Mercedes ishte pionier në përdorimin e arkitekturës së makinës së tij ‘zeropod’. Më pas, ai ndryshoi…

Auto & Tek

09/08/2023 23:05

Lewis Hamilton këmbëngul se ekipi Mercedes Formula 1 ka përparuar shumë në vitin 2023 pas përmirësimit të tij radikal në Monaco, edhe nëse hendeku ndaj Red Bull ka mbetur.

Nga testimi në 2022 deri në Çmimin e Madh të Monakos të majit, Mercedes ishte pionier në përdorimin e arkitekturës së makinës së tij ‘zeropod’. Më pas, ai ndryshoi W14 për të drejtuar një filozofi të uljes, siç favorizohet nga Red Bull, por me shtimin e një ‘rrëshqitjeje uji’ të ngjashme me atë të McLaren dhe Aston Martin.

Me përmirësimin e vendosur, Hamilton udhëhoqi një rezultat 2-3 në GP-në vijuese të Spanjës. Por Mercedes kishte shijuar gjithashtu një rritje të Barcelonës në vitin 2022, kur George Russell mbajti vendin e tretë.

Që atëherë, Hamilton ka shënuar një dyfishim të vendeve të treta dhe ka zënë pole në Hungari pasi Max Verstappen humbi kohën në Q3.

Pavarësisht kësaj, Hamilton ka vlerësuar “hapat e mëdhenj” të bërë nga ekipi, duke thënë: “Kam qenë jashtëzakonisht krenar për të gjithë. Të gjithë kanë punuar jashtëzakonisht shumë.

“Ne kemi bërë hapa të mëdhenj. Mendoj se hapi më i madh që bëmë ishte kur arritëm në Monako dhe makina ka përparuar shumë që atëherë.

“Ne kemi një kuptim më të mirë se ku ta pozicionojmë makinën. Ka qenë shumë më konsistente – podiume, top-pesë përfundime – gjë që ka qenë e mrekullueshme.

“Dhe, në përgjithësi, ne kemi marrë një besueshmëri të fortë dhe të madhe. Pra, ka shumë e shumë pjesë të mira.”

Hamilton aktualisht është i katërti në tabelë. Ai pas pilotit të Aston Martin Fernando Alonso me një pikë./Lajmi.net/