Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve, formacionet e mundshme: Spanjë – Itali

Italia e Roberto Mancinit po kërkon të ringjallë entuziazmin pas thyerjes së zemrës së tyre në Kupën e Botës me një fitore kundër Spanjës në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve. Ndeshja mes ‘Azzurrit’ dhe ‘La Roja’ fillon në orën 20:45, në Holandë, transmeton lajmi.net. Italia ishte pjesë e Grupit 3 të Ligës A në fazën…

Sport

15/06/2023 11:17

Italia e Roberto Mancinit po kërkon të ringjallë entuziazmin pas thyerjes së zemrës së tyre në Kupën e Botës me një fitore kundër Spanjës në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve.

Ndeshja mes ‘Azzurrit’ dhe ‘La Roja’ fillon në orën 20:45, në Holandë, transmeton lajmi.net.

Italia ishte pjesë e Grupit 3 të Ligës A në fazën e grupeve të Ligës së Kombeve, duke barazuar Anglinë, Gjermaninë dhe Hungarinë. Pavarësisht vështirësisë së grupit, skuadra e Mancinit bëri mirë dhe arriti në vendin e parë me tre fitore, dy barazime dhe një humbje të vetme ndaj Gjermanisë.

‘Azzurrët’ janë ende në kërkim të rindezjes së dashurisë për kombëtaren pas dështimit të tyre për t’u kualifikuar në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Spanja gjithashtu bëri një shfaqje në fazën e grupeve, duke u caktuar në Grupin 2 të Ligës A së bashku me Portugalinë, Zvicrën dhe Republikën Çeke. Ata përfunduan me të njëjtin rekord si Italia, duke humbur vetëm një herë nga Zvicra.

Alessandro Bastoni dhe Domenico Berardi nuk janë të disponueshëm për Italinë, ndërsa Spanja nuk mund të llogarisë te Pedri dhe Dani Olmo.

Më poshtë lajmi.net jua përcjellë formacionet e mundshme./Lajmi.net/

Spanja: Kepa; Jesus Navas, Laporte, Le Normand, Jordi Alba; Rodri, Mikel Merino; Asensio, Gavi, Ansu Fati; Morata.

Itali: Donnarumma; Di Lorenzo, Toloi, Acerbi, Spinazzola; Barella, Jorginho, Verratti; Zaniolo, Immobile, Raspadori.