Gjarpërinjtë e ri të rrezikshëm mund të fillojnë të pushtojnë tokën e thatë – Lajmi.net
Gjarpërinjtë e ri të rrezikshëm mund të fillojnë të pushtojnë tokën e thatë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:50, 24 August 2018
Sipas një studimi, një "gjarpër i ri" i rrezikshëm mund të fillojë të dalë nga thellësia në kënetat moçalore dhe të pushtojë tokën e thatë.

Hulumtuesit gjetën një specie të panjohur, që besohet të jetë një kryqëzim mes pitonëve burmezë dhe indianë, që duket se po kalon nëpër Florida, transmeton lajmi.net.

Studimi i botuar në revistën Ekologji dhe Evolucioni, zbuloi “gjarpërinjtë” gjatë ekzaminimit të indit të bishtit të 400 pitonëve të kapur në Everglades.

“Ne fillimisht kërkonim strukturën e popullsisë për të marrë disa informacione për të hedhur dritë mbi dinamikën e pushtimit, ose fushat kryesore ku popullsia mund të mbarështojë dhe pastaj të largojë emigrantët”, tha autori kryesor Margaret Hunter për Miami Herald.

Shumica e gjarpërinjve ishin burmezë, të cilët preferonin moçalat, por rreth një duzinë ishin të lidhura edhe me pitonët indianë që zakonisht gjendeshin duke u rreshtuar në tokë të lartë dhe të thatë. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO