Ferdinand këshillon Liverpoolin që të transferojë Haalandin

11:14 | 25 Nentor 2021

Erling Haaland do të ishte ‘shkatërrues’ në sulmin e Liverpool-it, por ka shumë gjasa që të përfundojë në Manchester City, sipas Rio Ferdinand.

Ish-mbrojtësi i Manchester United foli se ku e sheh yllin e Borussia Dortmundit të përshtatet në Premier Ligë.

Haaland i dëmtuar nuk u paraqit për Dortmundin në humbjen 3-1 jashtë fushe nga Sporting i Lisbonës të mërkurën në mbrëmje në Ligën e Kampionëve, duke lënë skuadrën gjermane të eliminuar për shkak të rekordit të tyre kokë më kokë me skuadrën portugeze.

Një mori klubesh të mëdha kanë regjistruar interesimin e tyre për sulmuesin e jashtëzakonshëm norvegjez, por Ferdinand sheh Liverpool-in dhe Cityn në krye të radhës.

“Nëse do të isha Liverpool, do ta merrja menjëherë”, tha ai për ‘BT Sport’.

“Nëse ai shkon në Liverpool, është një treshe shkatërruese. Nuk mendoj se është aq e vështirë për të që të përshtatet nëse shkon në Liverpool. Është një sistem tjetër.

“Jack Grealish ka shkuar në Manchester City dhe ai është një lojtar i mirë dhe ne të gjithë e duam atë, por ka qenë mjaft e vështirë të përshtatesh dhe të futesh në atë ekip.

“Por, kur Liverpooli është në maksimumin e tij, ata lënë një vrimë përpara në mes që vrapimet të hyjnë brenda. Nuk jam i sigurt se Salah do të arrinte aq shumë gola nëse Haaland do të ishte në ekip.

“Është një perspektivë e pabesueshme, por mendoj se Manchester City do të ishte destinacioni i mundshëm.

Kur u pyet nëse Manchester United ishte një mundësi, Ferdinand mendon se fakti që Roy Keane theu këmbën e babait të Haaland në një sfidë famëkeqe mund të llogaritet kundër klubit nga Old Trafford.

Ai shtoi: “Nuk jam i sigurt nëse ka pak gjak të keq mes Haaland, agjentit të tij dhe padyshim babait të tij që luan kundër Roy Keane në Manchester United.

“Kështu që nuk jam i sigurt se Manchester United do të përshtatet. Lukaku sapo ka shkuar te Chelsea dhe nuk jam i sigurt nëse do të përshtatej në Liverpool.

Dortmundi raportohet të ketë ofruar një marrëveshje të re të madhe prej 15 milionë funtesh në vit për 21-vjeçarin, gjë që do të vononte klauzolën e tij të lirimit prej 64 milionë funtesh.

Por agjenti Mino Raiola dhe vetë lojtari pritet të shtyjnë për një lëvizje gjatë verës dhe Premier Liga duket të jetë destinacioni më i mundshëm.

Ai është jashtë me një problem me përkuljen e ijeve dhe mund të jetë jashtë fushës deri në vitin 2022. /Lajmi.net/