Facebook u mbyll faqen ekstremistëve britanikë – Lajmi.net
Facebook u mbyll faqen ekstremistëve britanikë
Autori: Lajmi.net FunRrjetet Sociale 17:56, 15 March 2018
Kur bëhet fjalë për respektimin e kushteve të përdorimit, Facebook është i ashpër dhe nuk toleron shkeljen e tyre.

Viktimë e radhës e politikës së rrjetit më të madh social në botë u bë lëvizja britanike “Britain First”, një grup ekstrem anti-islamik.

Në fillim të muajit, udhëheqësi i këtij grupi ekstremist, Paul Goldin dhe zëvendësja e tij, Jayda Fransen u gjetën fajtorë dhe dënuan me burgim për sulme për shkak të besimit, transmeton tch.

Faqja e mbyllur ndiqej nga më shumë se 2 milionë njerëz. Facebook sqaroi se vendimi për të mbyllur profilin e “Britain First”, por edhe faqen personale të Paul Golding dhe Jayda Fransen u mor pasi ata refuzuan që të hiqnin nga faqja e tyre përmbajtjet me sfond racist.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO