Euro 2020: Kush janë kombëtaret e kualifikuara deri më tani

Eliminatoret e Kampionatit Evropian 2020 kanë qenë spektakolare deri në këtë pikë.

Sport

13/10/2019 08:47

Sigurisht, si asnjëherë më parë, kemi pasur mundësinë që të ndjekim Kosovën në eliminatoret e Euro 2020.

Kombëtarja jonë gjendet në një pozitë mjaft të vështirë tashmë në këto kualifikuese, pasi në tri ndeshje ka nevojë për shtatë pikë; Kundër Malit të Zi, Çekisë dhe Anglisë.

Megjithatë, ka skuadra si Belgjika apo edhe Italia që tashmë veçse kanë mbyllur hesapet e tyre dhe matematikisht janë në Euro 2020.

Belgjika ishte skuadra e parë që u kualifikua në Euro 2020, kur mposhtën San Marinon, tri ditë më parë, transmeton lajmi.net.

Italia në anën tjetër ishte skuadra e dytë që morri një biletë për finalet e evropianit, pasi mbrëmë fituan kundër Greqisë.

Favorite për ta bërë të njëjtën gjë janë edhe skuadra si Spanja e Anglia, por edhe Ukraina e Portugalia. /Lajmi.net/