Ditë e madhe për mjekësinë: Ja çfarë arrijnë të bëjnë mjekët suedez – Lajmi.net
Ditë e madhe për mjekësinë: Ja çfarë arrijnë të bëjnë mjekët suedez
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 20:37, 9 January 2019
Një grua ka ngelur shtatzënë pas një transplantimi të mitrës të kryer me një robot, kanë zbuluar shkencëtarët.

Procedura e parë në botë është realizuar në Suedi më 2018-ën dhe nëna që do të presë tani është duke pritur fëmijën e saj në pranverë të këtij viti.

Transplantet e mitrës përfshijnë heqjen kirurgjikale të mitrës së një gruaje dhe implantimin në atë që nuk mund të lindë një fëmijë në mënyrë natyrale.

Kur gruaja suedeze, emri dhe mosha e të cilit mbetën të panjohura, lind, ajo do të jetë vetëm personi i 14-të që do të ketë një fëmijë pas një transplantimi të mitrës.

Mjekët thanë se duke përdorur robotët për procedurën ka ‘një të ardhme të madhe’ dhe e bën kirurgjinë më pak të dëmshme për donatorët. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO