Cili është çmimi Ig Nobel dhe kush e fitoi këtë vit?

Dhjetë studime shkencore morën një çmim Ig Nobel, në kategori të tilla si Psikologjia dhe Akustika.

Fun

19/09/2020 15:50

Çmimi Ig, i njohur gjithashtu si çmimi i Improbable Research, nderon arritjet që ‘i bëjnë njerëzit të qeshin, dhe pastaj të mendojnë’, transmeton lajmi.net.

Çfarë është çmimi Ig Nobel?

Çmimi Ig Nobel është një çmim satirik që jepet çdo vit që nga viti 1991. Çmimi feston 10 arritje të çuditshme në kërkimin shkencor. Kriteret fituese janë: ‘arritjet që nuk mund ose nuk duhet të riprodhohen’.

Çmimi u krijua për të ndezur interesin e njerëzve në shkencë, mjekësi dhe teknologji. Zakonisht, ceremonia mbahet në Universitetin e Harvardit në Teatrin Sanders.

Për shkak të shpërthimit të Covid-19, ngjarja u mbajt në internet këtë vit, transmeton lajmi.net. Çmimet Ig Nobel organizohen nga revista Annals of Improbable Research. Ceremonia është e sponsorizuar nga Shoqata e Studentëve të Fizikës Harvard-Radcliffe dhe Shoqata e Trillimeve Shkencore Harvard-Radcliffe.

Kush fitoi çmimin Ig Nobel këtë vit?

Ekzistojnë dhjetë kategori të ndryshme të Çmimit Ig Nobel, secila më e çuditshme se e fundit.

Përgatituni të qeshni, pastaj mendoni:

Akustika

Fituesit: Stephan Reber, Takeshi Nishimura, Judith Janisch, Mark Robertson dhe Tecumseh Fitch

Pse: Për nxitjen e një aligatori femër kinez të zhvishet në një dhomë hermetike të mbushur me ajër të pasuruar me helium. Krokodilët prodhojnë zhurma të mëdha gjatë sezonit të çiftëzimit dhe ekipi dëshironte të mësonte më shumë rreth sistemeve të tyre të prodhimit vokal.

Edukimi mjekësor

Fituesit: Jair Bolsonaro i Brazilit, Boris Johnson i Mbretërisë së Bashkuar, Narendra Modi i Indisë, Andrés Manuel López Obrador i Meksikës, Alexander Lukashenko i Bjellorusisë, Donald Trump i SHBA, Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë, Vladimir Putin i Rusisë dhe Gurbanguly Berdimuhamedow i Turkmenistanit

Pse: Përdorimi i pandemisë Covid-19 për t’i mësuar botës se politikanët mund të kenë një efekt më të menjëhershëm në jetë dhe vdekje sesa mund të kenë shkencëtarët dhe mjekët. (Ata nuk e morën çmimin e tyre).

Psikologji

Fituesit: Miranda Giacomin dhe Nicholas Rule

Pse: Për hartimin e një metode për të identifikuar narcizistët duke ekzaminuar vetullat e tyre. Ata thonë se sytë janë dritaret e shpirtit, por a mund të mbështetet kjo nga shkenca? Giacomin dhe Rule zbuluan se narcizistët preferojnë vetulla të trasha, pasi kjo i bën ata të veçantë dhe u kushton vëmendje.

Paqen

Fituesit: Qeveritë e Indisë dhe Pakistanit

Pse: Pasi diplomatët e tyre i bien zileve të derës në mes të natës, dhe më pas ikin para se dikush të kishte shansin t’i përgjigjej derës. India dhe Pakistani janë rivalë bërthamorë dhe kanë një histori luftrash dhe konfliktesh, transmeton lajmi.net. Megjithëse këto shaka fëminore nuk u kanë sjellë paqe kombeve, është mjaft qesharake.

Fizika

Fituesit: Ivan Maksymov dhe Andriy Pototsky

Pse: Për përcaktimin, në mënyrë eksperimentale, çfarë ndodh me formën e një krimbi të gjallë tokësor kur dikush vibron krimbin e tokës me frekuencë të lartë.

Ekonomi

Fituesit: Christopher Watkins, Juan David Leongómez, Jeanne Bovet, Agnieszka źelaźniewicz, Max Korbmacher, Marco Antônio Corrêa Varella, Ana Maria Fernandez, Danielle Wagstaff dhe Samuela Bolgan

Pse: Për përpjekjen për të përcaktuar sasinë e marrëdhënies midis pabarazisë së të ardhurave kombëtare të vendeve të ndryshme dhe sasisë mesatare të puthjeve gojë më gojë. Ky studim ishte një sondazh në internet i zakoneve të puthjes së më shumë se 3 mijë njerëzve në 13 vende.

Menaxhimi

Fituesit: Xi Guang-An, Mo Tian-Xiang, Yang Kang-Sheng, Yang Guang-Sheng dhe Ling Xian Si, pesë sulmues profesionistë në Guangxi, Kinë

Pse: Për menaxhimin e një kontrate për një punë të goditur në një mënyrë zbavitëse. Pasi pranoi pagesa për të kryer vrasjen, Xi Guang-An pastaj në vend të kësaj e nënkontraktoi detyrën me Mo Tian-Xiang, i cili pastaj në vend të kësaj ia nënkontraktoi detyrën Yang Kang-Sheng, i cili pastaj në vend të kësaj e nënkontraktoi detyrën me Yang Guang-Sheng, i cili pastaj në vend nënkontraktuar detyrën për Ling Xian-Si. Secili sulmues i regjistruar më pas mori një përqindje të vogël të tarifës dhe askush në të vërtetë nuk e kreu vrasjen.

Entomologjia

Fituesi: Richard Vetter

Pse: Për mbledhjen e provave se shumë entomologë (njerëz që studiojnë insekte) kanë frikë nga merimangat, të cilat nuk janë insekte, transmeton lajmi.net. Insektet përcaktohen duke pasur gjashtë këmbë, dhe merimangat kanë tetë.

Mjekësi

Fituesit: Nienke Vulink, Damiaan Denys dhe Arnoud van Loon

Pse: Për diagnostikimin e një gjendje mjekësore të panjohur prej kohësh: Misofonia, shqetësimi kur dëgjon njerëzit e tjerë prodhojnë tinguj përtypës.

Shkenca e materialeve

Fituesit; Metin Eren, Michelle Bebber, James Norris, Alyssa Perrone, Ashley Rutkoski, Michael Wilson dhe Mary Ann Raghanti

Pse: Për të treguar që thikat e prodhuara nga jashtëqitjet e ngrira njerëzore nuk funksionojnë mirë. Ekziston një histori e një njeriu Inuit i cili modëson një thikë nga jashtëqitjet e ngrira, vret një qen, i kthen kockat e tij në një sajë dhe zhduket natën.

Eren dhe ekipi i tij vërtetuan se kjo do të ishte e pamundur. Për të parë listën e plotë të fituesve, klikoni këtu. /Lajmi.net/