Chiellini: Pas Ronaldos, udhëheqësi i Juventusit është Dybala

12:22 | 13 Shtator 2021

Ronaldo kishte qenë në qendër të vëmendjes për Juve gjatë gjithë kohës së tij në Serie A, por Chiellini beson se reprezentuesi argjentinas, Dybala është gati të mbushë një boshllëk të madh dhe të bëhet njeriu i duhur për frymëzimin e sulmit.

Mbrojtësi italian, Giorgio Chiellini ka theksuar se pas largimit të Cristianos, tani mund të jetë koha për Paulo Dybalan që të udhëheqë skuadrën italiane.

Chiellini tha për DAZN: “Kur keni një lojtar të klasit botëror si Cristiano, nuk mund të mos e përdorni ekipin për të luajtur për të. Ne duhet t’i jemi mirënjohës Cristianos për gjithçka që bëri gjatë këtyre viteve në Juventus, por ne vazhdojmë.

“Ky do të jetë ekipi i Paulo Dybala. Gjatë dy viteve të fundit, ai uli golat e tij mesatarë për shkak të pranisë së Cristianos, por ai është një lojtar kyç për këtë ekip dhe kjo njihet nga të gjithë.”

Dybala ka shënuar 101 gola në 256 paraqitje që kur u bashkua nga Palermo në 2015. Ai ende nuk ka nënshkruar një zgjatje të kontratës që do të përfundojë verën e ardhshme, por diskutimet në lidhje me kushtet e reja janë duke u zhvilluar.

Juve mund të bëjë që ai të nënshkruajë atë marrëveshje dhe të kthehet përsëri në skuadrën e Massimiliano Allegri.

Dybala nuk u vlerësua në ndeshjen e fundit në humbjen 2-1 ndaj Napolit, me Chiellinin që tha se të paktën ata e merituan një barazim ndaj ‘napolitanëve.

“Ne e merituam të merrnim një rezultat këtu, por gjithçka që mund të bëjmë tani është të punojmë më shumë dhe të flasim më pak.

“Ne e dinim që do të kishte vështirësi këtë sezon, edhe pse ndoshta jo të ishim në këtë pozicion pas tre ndeshjeve.

“Ne vetëm duhet të punojmë dhe të bëhemi një ekip. Megjithatë, unë mendoj se e merituam të paktën një barazim, por ne kemi kaluar nëpër situata të caktuara më parë. Ne do të kthehemi ngadalë atje”, ka përfunduar mbrojtësi veteran.