Të Infektuar: 1052

Të Shëruar: 820

Të Vdekur: 30

Chelsea solidarizohet me Kante, nuk i bën presion për kthimin në stërvitje

16:18 | 21 Maj 2020

Chelsea nuk ka vendosur një kohë të saktë për kthimin e N’Golo Kante në stërvitje në grup pasi mesfushori shprehu rezervat e tij për të marrë pjesë në seanca mes pandemisë së koronavirusit.

29-vjeçari nuk po merr pjesë në aktivitetin e ditës së enjte në bazën e klubit Cobham pasi kaloi sesionin e së mërkurës, pasi kishte shprehur shqetësime në lidhje me rrezikun e mundshëm të infektimit nga COVID-19.

Francezi humbi një vëlla dy vjet më parë në një sulm në zemër dhe është i shqetësuar për efektin që virusi mund të ketë në të dhe familjen e tij. Ai nuk e ndjen se ambienti është mjaft i sigurt që ai të kthehet në stërvitje.

Klubet filluan stërvitjet në grupe jo më shumë se pesë njerëz – ndërsa ruanin distancimin shoqëror – këtë javë pasi ranë dakord një protokoll të hartuar dhe duke rënë dakord me mjekët të Shëndetit Publik në Angli dhe Premierligë.

Kante, i cili ishte në Cobham kur stërvitja rifilloi të martën, kuptohet se ka mbështetjen e plotë të trajnerit Frank Lampard dhe figurave të tjera të larta në klub, thonë burimet e ESPN, transmeton lajmi.net.

Ai nuk do të vihet nën asnjë presion për t’u rikthyer në seancat e grupeve të vogla, të njohura si “Faza e Parë”, megjithëse një mungesë e zgjatur do të ngrinte mundësinë që Kante të mos ishte i gatshëm për ndeshjen e parë.

Vetë Kante nuk ka ndonjë datë të kthimit derisa të ndjehet mjaft i sigurt për t’u rikthyer në stërvitje. /Lajmi.net/