Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Çdo gjë që duhet të dini në lidhje me ebikes

15:40 | 2 Korrik 2020

A po mendoni për të ardhmen e transportit?

Biçikleta normale me shtimin e një motori elektrik që ju ndihmon të merrni rreth, është sugjeruar që ato mund të jenë e ardhmja e transportit, së bashku me pajisje të tjera si skuterët elektronikë, veçanërisht në një botë pas bllokimit, transmeton lajmi.net.

Modelet elektrike janë zakonisht shumë të ngjashme në pamje me një biçikletë normale, dhe përdoren në të njëjtën mënyrë, me pedale që i lejojnë ata të funksionojnë kur janë të fikur.

Por elementi kryesor është motori, i cili zakonisht është i integruar në kornizë ose montuar nga pamja në një pjesë tjetër të biçikletës. Në përgjithësi, këto biçikletë do të jenë në gjendje t’ju tregojnë kur po i ktheni pedalet dhe do ta ngisni motorin për t’ju dhënë një nxitje, duke lejuar pak fuqi shtesë.

Ebikes janë rregulluar pak më shumë sesa modelet e rregullta. Por jo në mënyrë drastike kështu, nuk ju duhet licencë për të patur një të tillë, dhe nuk keni nevojë të paguani taksë rrugore ose të kaloni nëpër ndonjë punë më të rëndë letre që vjen me diçka si makinë.

Kufizimet e vërteta shtohen nga prodhuesit, shkruan Independent. Në Mbretërinë e Bashkuar, ebikes mund të shkojë deri në 15.5 km, në atë pikë, motori ndërpritet, megjithëse ju padyshim që mund të shkoni më shpejt sesa ai duke përdorur fuqinë e këmbës, nëse dëshironi. Në pjesë të tjera të botës, shpejtësia maksimale mund të ndryshojë.

Sa larg dhe sa shpejt mund të shkoj?

Më e shpejtë që mund të shkojë në EB është 24.9 kilometra për orë, por kjo nuk është e vetmja gjë që duhet të merret parasysh kur bëhet fjalë për shpejtësinë. /Lajmi.net/