Carragher: Mund të shoh Man Utd duke e mposhtur Liverpool 

16:28 | 22 Tetor 2021

Momenti i rikthimit të tyre në Champions League mund të nxisë Man Utd drejt fitores kundër Liverpool-it të pamposhtur në Old Trafford të dielën, thotë Jamie Carragher.

United bëri një rikthim tipik dramatik për të mposhtur Atalantën 3-2 nga dy gola në disavantazh në tokën vendase të mërkurën mbrëma, në një lojë që dukej sikur kërcënonte shpresat e tyre për të qëndruar në kompeticion pasi Merih Demiral dyfishoi epërsinë për italianët me vetëm kaloi gjysmë ore.

Në një seri prej pesë humbjesh nga shtatë ndeshjet e tyre të mëparshme, një atmosferë elektrike ndihmoi në kompletimin e një kthese mahnitëse të pjesës së dytë dhe lehtësimin e presionit mbi trajnerin Ole Gunnar Solskjaer, diçka që Jamie Carragher i tha ‘Essential Football Podcast’ mund të luante rolin e saj në ndeshjen e së dielës.

“Unë mund ta shihja Man United duke fituar këtë lojë,” tha ai. “Mendoj se sigurisht pas asaj që ndodhi të mërkurën mbrëma, atmosfera do të jetë fantastike, veçanërisht në fillim të lojës.

“Man United në shtëpi kundër Liverpoolit në mënyrë të famshme, duke u kthyer 10 apo 15 vjet mbrapa, ata kishin numrin e Liverpoolit në ndeshje. Liverpooli e ka pasur vërtet të vështirë të fitojë në Old Trafford dhe të kthehet një kohë të gjatë, madje edhe ekipet e mëdha të Liverpool, ka qenë gjithmonë një vend ku Liverpool ka pasur vështirësi.

“Edhe në kohën e Jurgen Klopp, mendoj se ai ka fituar vetëm një herë atje, kështu që do të jetë gjithmonë një lojë e vështirë për Liverpool-in, pavarësisht rrethanave apo cilësisë së Man United.

“Por nuk ka dyshim se duke hyrë në lojë, Liverpooli është një ekip më i mirë. Ata e kanë dëshmuar këtë gjatë viteve të fundit dhe në fillim të këtij sezoni dhe nëse Liverpooli luan mirë, kjo mund të jetë e mjaftueshme për të fituar.

“Por edhe nëse ata e fitojnë këtë lojë, do të jetë shumë e ngushtë. Man United ka lojtarë të mëdhenj, ata janë në shtëpi me një atmosferë të mrekullueshme kundër një klubi që famëkeq nuk bën mirë në këtë vend”, ka përfunduar Carraghher. /Lajmi.net