Brahim Diaz lë Spanjën për Marokun

Sipas raportimeve të fundit në Spanjë, Brahim Diaz ka marrë vendim për të ndryshuar kombëtare. 23-vjeçari, i cili ka përfaqësuar ‘La Roja’ në nivelet U17, U19 dhe U21, bëri debutimin e tij për ekipin kombëtar në qershor 2021. Në fakt, ai shënoi paraqitjen e tij të parë duke realizuar golin e dytë në një fitore…

Sport

26/01/2023 17:11

Sipas raportimeve të fundit në Spanjë, Brahim Diaz ka marrë vendim për të ndryshuar kombëtare.

23-vjeçari, i cili ka përfaqësuar ‘La Roja’ në nivelet U17, U19 dhe U21, bëri debutimin e tij për ekipin kombëtar në qershor 2021.

Në fakt, ai shënoi paraqitjen e tij të parë duke realizuar golin e dytë në një fitore miqësore 4–0 kundër Lituanisë.

Por lojtari i Real Madridit, i cili vazhdon të jetë i huazuar te Milani për dy vitet e fundit, nuk ka arritur të fitojë një thirrje tjetër që atëherë.

Pas disa vitesh zhgënjyese në skenën ndërkombëtare, Diaz duket se ka marrë një nga vendimet më të mëdha të karrierës së tij deri më sot.

Tani thuhet se ai ka zgjedhur të heqë dorë nga Spanja dhe të përfaqësojë Marokun – një vend për të cilin ai kualifikohet për shkak të prejardhjes marokene të gjyshes së tij.

Ai fillimisht hodhi poshtë mundësinë për të luajtur për marokenët përpara Kupës së Botës 2018, pavarësisht se iu ofroi garanci se lojtari do të ishte pjesë e skuadrës të Kupës së Botës.

Por, Diaz me sa duket ka ndryshuar mendje dhe tani është vendosur të përfaqësojë Marokun pasi nuk ka luajtur një lojë konkurruese për Spanjën./Lajmi.net/