Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Apple paralajmëron Trumpin se më shumë tarifa ndaj Kinës do të ndihmojnë rivalët

8:57 | 21 Qershor 2019

Foto: Getty Images

Apple me kërkesë të drejtpërdrejtë për Shtëpinë e Bardhë.

Apple është bashkuar me një kor në rritje të kompanive duke u bërë thirrje administratës Trump të heqë një plan për më shumë tarifat e SHBA për mallrat kineze.

SHBA ka thënë se mund të imponojë detyrime në vlerë prej 300 miliardë dollarë të produkteve kineze në qoftë se të dy palët nuk mund të arrijnë një marrëveshje tregtare, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Në një letër, Apple “kërkoi” nga Shtëpia e Bardhë që të heqë planin tarifor.

Gjigandi teknologjik tha se detyrat do të “shtrembërojnë fushën e lojës” ndaj rivalëve të saj globalë.

Kompania tha se tarifat e propozuara do të mbulonin produktet e saj kryesore, duke përfshirë iPhone, iPads dhe Airpods, si dhe pjesët e përdorura për riparimin e pajisjeve në SHBA.

“Ne i bëjmë thirrje qeverisë amerikane të mos vendosë tarifa për këto produkte,” tha Apple në paraqitjen e tij tek Përfaqësuesi i Tregtisë së SHBA Robert Lighthizer, i cili po shqyrton parashtrimet mbi detyrat e propozuara.

Kompania tha se më shumë tarifa do të dëmtonin “konkurrencën globale” të saj. /Lajmi.net/