Aplikacionet popullore të iPhone-s që po incizojnë ekranin pa dijeninë tuaj – Lajmi.net
Aplikacionet popullore të iPhone-s që po incizojnë ekranin pa dijeninë tuaj
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 20:42, 7 February 2019
Shumë aplikacione popullore të iPhone-it nga kompanitë ajrore, dyqanet e veshjeve dhe ato të destinuara për vende udhëtuese mund të kontrollojnë aktivitetin tuaj në ekran, pa dijeninë tuaj.

Një hetim ka zbuluar se këto të dhëna u kthehen ‘developer’-ëve të aplikacioneve për t’iu ndihmuar në përmirësimin e shërbimeve të tyre, transmeton lajmi.net.

Kompanitë kryesore, duke përfshirë këtu Expedia, Hollister dhe Air Canada, po monitorojnë atë që bëni në aplikacionet e juaja, duke përfshirë këtu çdo klikim, prekje apo goditje të lehtë të ekranit.

Një ekspert ka frikë se të dhënat nga këto aplikacione nuk mund të maskohen mjaftueshëm për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve.

Megjithatë, nuk ekziston ndonjë sugjerim se Expedia dhe Hollister dështojnë në përmbushjen e këtij standardi.

‘The App Analyst’, një ekspert i celularëve që shkruan në lidhje me aplikacionet në blogun e tij, pretendon se kompania ‘Air Canada’ nuk ka maskuar sa duhet sesionet e rikthimeve.

Ky përdorues sugjeron se kjo mund të jetë arsyeja për shkeljen e të dhënave nga aplikacioni për iPhone, në të cilën u ekspozuan të dhënat e 20.000 profileve. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO