Allegri: Duhet të shmangim gabimet për të fituar “Scudetton”

Skuadra e Massimiliano Allegrit vazhdoi fillimin e tyre të mjerueshëm të sezonit të ri me një shfaqje zhgënjyese kundër Rossonerëve.

20/09/2021 14:25

Problemet defanzive të Juventusit vazhduan pasi barazuan 1-1 nga rivalët e mëdhenj AC Milan në stadiumin Allianz të dielën.

Massimiliano Allegri është ende në kërkim të fitores së tij të parë që kur u kthye në Juve për një magji të dytë në karrigen e nxehtë menaxheriale.

“Biankonerët” ranë në vendin e 18-të në tabelë si rezultat, tetë pikë prapa liderëve dhe kampionit në fuqi Inter.

Juve tani ka pranuar një gol ose më shumë në 18 ndeshje të njëpasnjëshme të ligës – një seri që fillon në 9 marsi – që aktualisht është rekordi më i keq në pesë ligat kryesore kryesore të Evropës.

Gjigantët italianë tani janë vetëm një ndeshje larg barazimit të brezit të tyre prej 19 ndeshjeve pa një portë të pastër në 2010, dhe tre larg nga rekordi i tyre më i keq ndonjëherë i vendosur në vitin 1955.

Allegri është gjithashtu tani vetëm trajneri i katërt i Juventusit që ndoqi një seri prej katër ndeshjesh pa fitore në fillim të një sezoni, me klubin që nuk arriti të fitonte titullin në tri rastet e tjera në 1942-43, 1955-56 dhe në 1961- 62.

Allegri u përpoq të merrte pozitivet nga rezultati përfundimtar kundër Milanit, por pranoi se Juve do të luftojë për të rimarrë Scudetto-n nëse ata i shmangin gabimet e rregullta në pjesën e prapme të mbrojtjes.

“Ishte e rëndësishme të merrnim një rezultat pozitiv dhe e bëmë. Një humbje nuk do të na linte përfundimisht prapa Milanit, por një barazim është një avantazh, tani është më e lehtë për tu kapërcyer, këmbënguli ai.

“Problemi është se të fitosh një lojë është një gjë, të fitosh një ligë është një tjetër, dhe kjo do të thotë të mos pranosh gola për shkak të gabimeve të tilla. Ne mund të barazojmë ndeshje nëse ekipi tjetër bën më mirë, jo nëse i’a japim atë.

“Kishte disa gjëra pozitive, me fjalë të tjera pjesën e parë, por ajo që më zemëron janë 15 minutat e fundit. Ne duhet të kishim vuajtur më shumë, të ishim gati për të luftuar më shumë.

“Në ato momente, nuk mund të shikosh të jesh estetikisht e bukur, thjesht e merr rezultatin në shtëpi, edhe nëse është e shëmtuar”, përfundoi tekniku italian.

Bianconerët tani kanë vetëm tre ditë për të marrë veten para një udhëtimi për në Spezia, me një ndeshje në shtëpi kundër Sampdoria që do të pasohet të dielën. /Lajmi.net