A e dini se lëvozhga e limonit mund të eleminojë dhimbjen e nyjeve një herë e përgjithmonë?

22:11 | 13 Shtator 2018

Lemonët mund të përdoren në mënyra të ndryshme – ato mund të shtohen në shumë vakte ose pije për aromat, mund të përdoren për të humbur peshë ose edhe për pastrim. Ata janë një fryt shumë i shëndetshë, i cili ofron mjaft përfitime për shëndetin tonë.

Sipas studimeve, lëkura limon përmban deri në 10 herë sasinë e vitaminave që gjenden në fruta. Lëkura gjithashtu përmban kalcium, kalium, magnez, beta-karotinë dhe vitaminë C, si dhe përbërës të tjerë që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Lëvozhgë gjithashtu përmban komponime të rralla të cilat janë të rëndësishme për lëkurën tonë, transmeton lajmi.net.

Lëvozhgat e limonit janë të pasura me vitaminë C dhe flavonoide që mund të pastrojnë enët e gjakut dhe të zvogëlojnë sasinë e kolesterolit në arteriet, duke parandaluar në mënyrë efektive aterosklerozën. Shtimi i lëvozhgës në enët tuaja do të përmirësojë shëndetin e nyjeve tuaj dhe të zvogëlojë rrezikun e osteoporozës.

Dhimbja e nyjeve është një problem i madh për miliona njerëz në mbarë botën dhe mund të jetë e ashpër.

Për të parandaluar këto probleme, ne do t’ju tregojmë se si të përdorni lëvozhgën në dy mënyra për të zvogëluar dhimbjen. Lëvozhgat e limonit kanë vetitë nervore qetësuese të cilat do ta çaktivizojnë dhimbjen në gjunjë dhe duke marrë parasysh faktin se ato janë të natyrshme, ato nuk kanë asnjë efekt anësor negativ.

Një mënyrë për të përdorur lëvozhgën e limonit kundër dhimbjes së gju është e thjeshtë – vetëm bluaj një lëvozhgë limoni ose dy, pastaj aplikoni pluhurin në gjurin tuaj të dhimbshëm dhe shtrihuni për disa orë. Ju duhet të ndiheni më mirë së shpejti. Ja një mënyrë tjetër për të përdorur lëvozhgën e limonit:

Përbërësit

Vaj ulliri
Eukalipt (Eukalipt është një pemë e shenjtë për aborigjenët. Në një nivel shpirtëror eukalipt ka një efekt pastrimi. Energjia negative zhduket në vendin ku digjet një fletë eukalipt)
2 limona

Hiqeni limonin dhe vendosni lëvozhgën e limonit në një kavanoz xhami. Hidhni vajin e ullirit derisa lëkura të jetë e mbuluar dhe shtoni disa gjethe eukaliptike. Mbylleni kavanozin dhe lini atë në një vend të errët dhe të ftohtë për disa javë. Pas 2 javësh, merreni një leckë dhe lageni me atë lëngun në kavanoz, pastaj zbatojeni në gjunjë për të zvogëluar dhimbjen. Ju do të merrni rezultatet më të mira nëse përdorni përzierjen para se të shkoni në shtrat. Provoni vetë dhe do të heqni qafe dhimbjen tuaj të nyjeve ose në gju në më pak se një muaj! /Lajmi.net/