8-vjeçari feston pas mposhtjes së kancerit të trurit

13:44 | 7 Dhjetor 2018

Aftësitë e mrekullueshme të shkencës moderne nuk pushojnë së mahnitur.

Me çdo vit kalon trajtimi për të gjitha llojet e sëmundjeve dhe çështjeve që përmirësohen, duke krijuar tregime për shërim, të cilat thjesht nuk do të kishin qenë të mundshme edhe një dekadë më parë.

Merrni rastin e 8-vjeçarit Cameron Scott, i cili është përshëndetur si një hero i vërtetë pas mposhtjes së kancerit të trurit të fazës së katërt me ndihmën e njerëzve të mrekullueshëm në Spitalin Studimor të Shën Jude Children, transmeton lajmi.net.

Si për Wivb.com , Cameron u diagnostikua me Medulloblastoma, një tumor me rrezik të lartë që ishte përhapur në kokën të tij.

8-vjeçari iu nënshtrua një operacioni për të hequr tumoret, para se të dërgohej në St. Jude’s për trajtim pasues.

“Ai është heroi im”, tha babai i tij, Wendell Scott, për TODAY.

Ndërsa në St. Jude’s, mjekët zbuluan se Cameron nuk kishte një sëmundje, por katër.

Cameron duroi gjashtë muaj të kimioterapisë dhe rrezatimit, por ai qëndroi i fortë përballë fatkeqësive.

“Tani ndihem mrekullueshëm”, tha Cameron . “Ndihem sikur kam kaluar nëpër gjithçka”. /Lajmi.net/