50 talentët që duhet shikuar në vitin 2019

50 talent do të shikohen nga afër në vitin 2019, pasi në vitin që lamë pas treguan formë të lartë

Sport

01/01/2019 11:47

Ilzat Akhmetov (RUS, 21 – CSKA Moskva)
Debutoi me 16 vjeç në vitin 2016; tani mesfushori i rregullt për CSKA, dhe lojtari i vitit në Rusi.

Ethan Ampadu (WAL, 18 – Chelsea)
Mbrojtësi qendror i fitoi tre kupat e para të Uellsit në 2018 dhe luajti dy ndeshje në Ligën e Evropës për Blutë.

Emil Audero (ITA, 21 – Sampdoria)
Lojtari me preardhje nga Indonesia, portieri i lartë prej 1.92m është duke u zhvilluar me huazim nga Juventusi; i rregullt në Serie A dhe për Italinë U21s, transmeton lajmi.net.

Nicolò Barella (ITA, 21 – Cagliari)
Cilësia, personaliteti, fortësia; Kapiten i Cagliarit ka agresionin që përputhet me aftësitë e tij. Mesfushori i Inter Radja Nainggolan e sheh Barellën si trashëgimtarin e tij.

Sander Berge (NOR, 20 – Genk)
Të dy prindërit e mesfushorit ishin lojtarët në basketboll. Ai qëndron në 1.90m i gjatë, është i rregullt te Norvegjia dhe ka shënuar dy herë në Ligën e Evropës në vjeshtë.

Josip Brekalo (CRO, 20 – Wolfsburg)
Lojtar i talentuar nga Kroacia, aktualisht luan te Wolfsburg, ndërsa shënon rregullisht.

Rafa Camacho (POR, 18 – Liverpool)
I mbushur me “gëzim të futbollit” sipas trajnerit Jürgen Klopp, mesfushori portugez shkëlqeu në sezonin e parë dhe po pret shansin e tij në stolin e vjetër.

Giorgi Chakvetadze (GEO, 19 – Gent)
Një mesfushor sulmues me ritëm dhe këmbë të mëdha, ai është quajtur ‘Kaka gjeorgjian ‘ në disa lagje.

Fedor Chalov (RUS, 20 – CSKA Moskva)
Ka dy gola në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve të UEFA këtë vjeshtë dhe është lojtari më i mirë aktual i ligës ruse me nëntë gola.

Samu Chukwueze (NIG, 19 – Villarreal)
Me këmbënguljen e Arjen Robben, anësori nigerian ka shënuar në Ligën e Kampionëve dhe në Evropa Ligë. Fjalët kyçe: shkathtësi, agresive.

Alphonso Davies (CAN, 18 – Bayern)
Kanadezi i lindur në Gana u bashkua me Bayernin në janar 2019; një sulmues i cili shënoi gola të shkëlqyera për Vancouver Whitecaps.

Merih Demiral (TUR, 20 – Alanyaspor)
Mbrojtësi i madh qendror bëri debutimin e tij të lartë në Turqi në nëntor; gjerësisht në krahasim me ish-kombëtaren e ekipit të rregullt Alpay Özalan.

Moussa Diaby (FRA, 19 – Paris)
Në debutim në Itali në pranverë, Diaby ka shkëlqyer si një krah për krah në klubin e tij të lindjes, duke shënuar në Ligue 1 dhe duke e bërë debutimin e Ligës së Kampionëve në UEFA, përcjell lajmi.net.

Mesfushori sulmues po fluturon me Shqiponjat; e lidhur me Chelsea dhe Man. United.

Gedson Fernandes (POR, 19 – Benfica)
I lindur në Sao Tome, Gedson ka qenë në radar të Benficës që kur ishte dhjetë; një mesfushor i aftë qendror me një goditje të mirë nga distanca.

Arnaut Groeneveld (NED, 21 – Club Brugge)
Në vjeshtë, sulmuesi i majtë shënoi një bukuri kundër Atlético në #UCL dhe goditi në ndeshjen e tij të dytë Oranje, një miqësore kundër Belgjikës.

Robert Gumny (POL, 20 – Lech Poznań)
Një tjetër talent i Lech-it, i djathtë Gumny është tashmë një motor i rregullt dhe mund të tërheqë vëmendjen në EURO U21.

Ianis Hagi (ROU, 20 – Viitorul)
Kapiteni i titullarëve Viitorul – klubi i zotëruar dhe i trajnuar nga i ati i tij, Gheorghe Hagi – ka disa nga sulmet sulmuese të babait të tij.

Amadou Haidara (MLI, 20 – Salzburg)
Mesfushori pësoi një lëndim të keq në gju në muajin nëntor, por duhet të demonstrojë sërish vizionin dhe stilin e tij në pranverë.

Achraf Hakimi (MAR, 20 – Dortmund)
Në huazim nga Real Madrid, të cilin ai e përfaqësoi në Ligën e Kampionëve të UEFA-s sezonin e kaluar, djathtasja marokene ka shfaqur një akt të klasës në Bundesliga.

Kai Havertz (GER, 19 – Leverkusen)
Lavdëruar për shfaqjet e fazës së grupeve të UEFA Europa League, Havertz u bë lojtari më i ri në historinë e Bundesligës për të arritur 50 paraqitje.

Callum Hudson-Odoi (ENG, 18 – Chelsea)
Futur në skuadrën e lartë nga Maurizio Sarri, fluturonte Anglinë U19 duke sulmuar mesfushorin e shënuar në UEFA Europa League në vjeshtë.

Luka Ivanušec (CRO, 20 – Lokomotiva Zagreb) Golat
më të ri për Kroacinë në moshën 18 vjeçare, mesfushori është vlerësuar lartë në shtëpi dhe ka qenë në këngë me anën U21 të vendit të tij.

Luka Joviq (SRB, 21 – Eintracht)
Në huazim nga Benfica, Serbia ka arritur shifra të dyfishta për sezonin në Bundesliga dhe ka shënuar pesë në fazën e grupeve të UEFA Europa League.

Ozan Kabak (TUR, 18 – Galatasaray) Gjurmuar
shpejt në ekipin e parë për shkak të lëndimeve, mbrojtësi qendror mësoi me shpejtësi në ligë dhe në Ligën e Kampionëve të UEFA-s; presin një debutim të Turqisë së shpejti.

Alban Lafont (FRA, 19 – Fiorentina)
Pas tre sezoneve në ekipin e parë të Toulouse, portieri i madh i lindur në Burkina Faso po tregon Serie A se çfarë është i aftë.

Andriy Lunin (UKR, 19 – Leganés)
Në kredi nga Real Madridi, portieri ka reflekse të mëdha dhe këmbëngulje; mbajti tre fletë të pastra të njëpasnjëshme për klubin dhe vendin në vjeshtë.

Weston McKennie (USA, 20 – Schalke)
I vendosur kryesisht në një rol të thellë, Texan është një fitues i topit, por i pëlqen të shtyjë përpara gjithashtu; shënoi golin e parë të Ligës së Kampionëve në tetor.

Brais Méndez (ESP, 21 – Celta Vigo)
Një mesfushor i rregullt për Celta, Méndez shënoi debutimin e tij për Spanjën kundër Bosnje dhe Herzegovinës muajin e kaluar.

Nikola Milenkoviç (SRB, 21 – Fiorentina)
Në pjesën e djathtë ose në mbrojtje qendrore, serbët dorëzojnë; në listën e shumë shikuesve të klubeve të mëdha, ai ka shënuar edhe golat në Serie A.

Éder Militão (BRA, 20 – Porto)
Impresionuar në qendër të pjesës së prapme në Ligën e Kampionëve të UEFA-s dhe tashmë një ndërkombëtar i lartë për Brazilin. Fizike dhe të fuqishme në ajër.

Juan Miranda (ESP, 18 – Barcelona)
Mbrapa e majtë ishte mbreti i ndihmës pasi Barcelona fitoi Ligën e Rinisë UEFA 2018; bëri debutimin e tij në Champions League në dhjetor.

Nikola Moro (CRO, 20 – Dinamo Zagreb)
Klubet e mëdha evropiane kishin mesfushorin nën vëzhgim para se ai të pësonte një dëmtim serioz; presin që vëmendja të vazhdojë tani ai është kthyer, shkruan lajmi.net.

Arijanet Murić (KOS, 20 – Man City)
Mbështetja e lartë për Ederson, Murić u kujtua nga një magji e huazimit në Holandë kur Claudio Bravo u plagos.

Vitali Mykolenko (UKR, 19 – Dynamo Kyiv)
Mbrapa e majtë e ka mbajtur ndërkombëtaren kroate Josip Pivarić jashtë skuadrës Dynamo. Beri debutimin e tij në Ukrainë në nëntor.

Florian Müller (GER, 21 – Mainz)
Shenoi në një skuadër të zgjeruar të ekipit të parë në vjeshtë; “ai është një portier jashtëzakonisht i talentuar”, tha trajneri i Mainz Sandro Schwarz.

Reiss Nelson (ENG, 18 – Hoffenheim)
Duke përfituar nga huazimi i Arsenalit, Nelson kishte një garë të shkëlqyeshme në vjeshtë dhe pa veprim në Ligën e Kampionëve të UEFA-s.

Stanley N’Soki (FRA, 19 – Paris)
Një mbrojtës ose mesfushor, N’Soki nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në shtator dhe po fiton ndeshjet e para në ekip pavarësisht konkurrencës së ashpër.

Dani Olmo (ESP, 20 – Dinamo Zagreb) I
vlerësuar si Lojtari i Vitit nga kapitenët e ekipit të kampionatit kroat, ish-trajneri i Barcelonës po mbron në UEFA Europa League.

Ricard Puig (ESP, 19 – Barcelona)
Ylli i fushatës fitues të Ligës së Kampionëve të UEFA-s në Barcelonë, stili dhe stili i tij kanë bërë krahasime me Lionel Messin.

Ionuţ Radu (ROU, 21 – Genoa)
Kapiteni i U21 i Rumanisë është i etur për të provuar vlerën e tij në magjinë e tij të dytë të huazimit nga Inter; lulëzon me lojëra të rregullt Serie A.

Javier Sánchez (ESP, 21 – Real Madrid)
Dy-këmbë dhe pozicionalisht i zgjuar, mbrojtësi qendror bëri paraqitjet e tij të para të lartë për Madridin në vjeshtë.

Jadon Sancho (ENG, 18 – Dortmund)
Golat e pesë golave ​​në sezonin e tij të parë të Bundesligës, ylli i shkathët duket i vendosur për të ndërtuar debutimin e tij në Angli në tetor.

Ismaïla Sarr (SEN, 20 – Stade Rennais)
Erdhi në vëmendjen ndërkombëtare me një finale të frikshme të UEFA Europa League kundër Jablonec; A është ai i ri Ousmane Dembélé?

Mykola Shaparenko (UKR, 20 – Dynamo Kyiv)
Lojtari shënoi një gol të bukur të UEFA Europa League kundër Rennes dhe ndihmoi Dinamo të fitojë grupin e tyre; u mbulua katër herë në vitin 2018.

Unai Simón (ESP, 21 – Athletic)
Portieri i parë i zgjedhjes së Spanjës në nivelin U21, Simón e ka mbushur boshllëkun në Athletic nga nisja e verës e Kepa Arrizabalaga.

Oliver Skipp (ENG, 18 – Tottenham Hotspur)
Duke pasur parasysh Spursin e tij të parë në dhjetor, Mauricio Pochettino thotë: “Ai do të tregojë se meriton të jetë i përfshirë në ekipin e parë”. Ai e bëri.

Emile Smith Rowe (ENG, 18 – Arsenal)
Megjithatë, për të bërë debutimin e tij të lartë, Smith Rowe pacaktuar sinjalizoi potencialin e tij me dy gola të UEFA Europa League në vjeshtë.

Martin Terrier (FRA, 21 – Lyon)
Futbollisti bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve në vjeshtë, duke treguar klasën e tij me shtatë gola në U21 në kualifikimet për Francën.

Dayot Upamecano (FRA, 20 – Leipzig)
Elegant por i fuqishëm, francezi është vlerësuar në disa lagje si mbrojtësi më i mirë i ri qendror në botë.

Vinícius Júnior (BRA, 18 – Real Madrid)
I shpejtë, i ndezur dhe emocionues, sulmuesi brazilian shënoi golat e tij të parë në Madrid në nëntor; presim pak më shumë në vitin 2019.

Nicolò Zaniolo (ITA, 19 – Roma)
Një mesfushor modern, bëri debutimin e tij profesional ndaj Real Madridit në Ligën e Kampionëve dhe mori thirrjen e parë të Italisë para se të luante debutimin e tij në U21. /Lajmi.net/