Të Infektuar: 2991

Të Shëruar: 1644

Të Vdekur: 54

16 statuja historike në ‘Notre-Dame’ u larguan 4 ditë përpara zjarrit

16:14 | 17 Prill 2019

16 statuja historike u larguan nga katedralja ‘Notre Dame’ në Paris, katër ditë përpara zjarrit masiv që shkatërroi një pjesë të madhe të ndërtesës.

Statujat fetare, të vendosura në majë të katedrales së Notre Dame, janë larguar nga kjo e fundit për më shumë se një shekull, si pjesë e një restaurimi të pendës monumentale të kishës së Parisit, njofton Associated Press, transmeton lajmi.net.

Statujat prej 3 metrash lartësi, janë dërguar në Francën jugperëndimore, lëvizje kjo që ishte plan i një projekti rinovimi prej 6 milionë eurosh në spiralen e katedrales.

Në kohën e zjarrit, katedralja ishte në mes të një projekti masiv rinovimi që pritej të kushtonte së paku 150 milionë euro.

Sipas një artikulli të vitit 2017 nga New York Times, zëdhënësi i katedrales André Finot tha se ndërtesa ishte në nevojë të madhe për riparim.

“Gurët e katedrales kudo janë të gërryera, dhe sa më shumë që fryn era, aq më shumë të gjitha këto pjesë të vogla vazhdojnë të bien, “tha Finot, zëdhënës i ‘Notre Dame’.

Ekspertët thonë se ndërtesa ishte tashmë në një gjendje të mjerueshme dhe ishte në rrezik për t’u shembur në dhjetë vitet e ardhshme. /Lajmi.net/