Veseli: Miratimi i Ligjit të Gjuhëve, hap i rëndësishëm në përmbushjen e marrëveshjes së Ohrit – Lajmi.net
Veseli: Miratimi i Ligjit të Gjuhëve, hap i rëndësishëm në përmbushjen e marrëveshjes së Ohrit
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 17:45, 14 March 2018
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar për miratimin e ligjit të gjuhës shqipe në Kuvendin e Maqedonisë.

Veseli shkruan në Facebook se ngjarja e sotshme shënon një hap të rëndësishëm në përmbushjen e Marrëveshjes së Ohrit dhe në arritjen e standardeve të larta të realizmit të të drejtave të njeriut që kërkohen në kuadër të integrimeve Euro-Atlantike.

Ky është postimi i plotë i Veselit në Facebook:

“Urimet më të përzemërta për bashkëatdhetarët tanë në Maqedoni për përmbushjen e një të drejte legjitime thelbësore. Falënderoj kolegët e mi të Parlamentit të Maqedonisë për miratimin e ligjit të gjuhës, i cili do të kontribuojë në përmirësimin e marrëdhënieve ndëretnike, jo vetëm në këtë shtet por në mbarë rajonin. Ngjarja e sotshme shënon një hap të rëndësishem në përmbushjen e Marrëveshjes së Ohrit dhe në arritjen e standardeve të larta të realizimit të të drejtave të njeriut që kërkohen në kuadër të integrimeve Euro-Atlantike.”/Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO