Vdes ish llogaritari nazist i Kampit të Përqendrimit – Lajmi.net
Vdes ish llogaritari nazist i Kampit të Përqendrimit
Autori: Lajmi.net BotaLajme 23:22, 12 March 2018
Pavarësisht se në moshë të thyer, Oskar Groening në 2015 Gjykata e Lüneburg e dënoi me 4 vjet burg për mundësimin e vrasjes së 300 mijë njerëzve në Aushvic. I njohur ndryshe edhe si “llogaritari i Aushvicit”, Groening ishte edhe njeriu që numëronte paratë që u ishin konfiskuar të burgosurve.

Sipas informacioneve të mediave gjermane, ai ka vdekur të premten në moshën 96 vjeçare në një spital. Gröning para shumë vitesh për “Spiegel” kishte deklaruar: “Ndjehem fajtor kundrejt popullit çifut, që kam qenë pjesë e një trupi që kanë kryer këto krime, pa qenë unë vet agresori. I kërkoj falje popullit hebrej. Dhe falje i kërkoj edhe Zotit.”

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO