Vazhdon fuqizimi i integrimit në organizatat mjedisore evropiane – Lajmi.net
Vazhdon fuqizimi i integrimit në organizatat mjedisore evropiane
Autori: Lajmi.net Ekonomi 13:25, 6 April 2017
Kryeshefi i Agjencionit për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës, Ilir Morina po merr pjesë në takimin e 28-të të Rrjetit EPA, që po mbahet në Romë të Italisë.

Në takim e 28 plenarë të Rrjetit të Agjencive të Mjedisit të Evropës, po marrin pjesë përfaqësuesit e Agjencive Mjedisore dhe institucioneve tjera relevante nga shumica e vendeve të Evropës.

Në pjesën hyrëse të këtij takimi është folur për aktivitetet kryesore te realizuara nga rrjeti në mes të dy takimeve, përfshirë edhe shkëmbimin e përvojave me Komisionin Evropian dhe me Agjencinë e Mjedisit të Evropës, ku kanë referuar Drejtori i Drejtoratit për Mjedisi të Komisionit Evropian, Daniel Cellaja Crespo, dhe Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë së Mjedisit të Evropës, Hans Bruyninckx.

Ndërsa në kuadër të sesioneve tematike në fokus të takimit gjatë ditës së parë ishin politikat, masat dhe veprimet në përmbushjen e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe në implementimin e Agjendës 2030 të Bashkimit Evropian, ku me theks të veçantë ka pasur referime dhe diskutime për çështjet që ndërlidhen me adaptimin dhe reagimin ndaj ndryshimeve klimatike dhe rreziqeve natyrore.

Diskutimet për këtë çështje tematike kanë vazhduar edhe në sesionin pasues të takimit, ku ndër të tjera vëmendja është përqendruar në monitorimin, raportimin dhe rishikimin e progresit për përmbushjen e  Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ku janë prezantuar përvoja, vlerësime, tregues dhe programe  nga nivelet nacionale por edhe nga organizatat regjionale./Lajmi.net/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bike Rivals
  • Play iStunt 2