Ushtrime për bark plotësisht të rrafshët – Lajmi.net
Ushtrime për bark plotësisht të rrafshët
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 8:38, 4 March 2018
Le ta pranojmë: kur barku është i sheshtë është i lëmuar dhe na bën të ndihemi sensuale dhe joshëse.

 

Ç’duhet të bëni? Dhurojini barkut momente të këndshme relaksimi përmes këtyre ushtrimeve.

1. Ushtrimi për muskujt e sipërm të barkut
Shtrijuni në dysheme. Duart të lakuara në bërryla nën kokë. Gjunjët të lakuar me shputat në dysheme. Ngrehim pjesën e sipërme të trupit lart dhe qëndrojmë disa sekonda derisa t’i hetojmë muskujt e barkut. Kur kthehemi prapa, assesi nuk ulemi deri në dysheme. Derisa jemi të shtrirë marrim frymë, ndërkaq me rastin e ngritjes së pjesës së sipërme nxjerrin frymën. Qafa duhet të jetë patjetër në nivel me boshtin kurrizor, duart të hapura dhe shikimin në drejtim të tavanit. Me rastin e ushtrimeve mos u mbështetni në duar.

2. Ushtrime për muskujt e sipërm dhe të poshtëm të barkut
Uluni, mblidhni këmbët në gjunjë dhe shtrini duart. Ushtrimin bëhet në atë mënyrë që i tërheqim gjunjët me gishta dhe lëshohemi me pjesën e sipërme dhe të poshtme të trupit në drejtim të dyshemesë, duke u kujdesur që veprimet t’i bëjmë njëkohësisht. Kurrë mos e lëshoni trupin deri në fund në dysheme.

3. Ushtrimi për muskujt anësorë të barkut
Ulemi në gjysmëprofil. I tërheqim anash gjunjët në drejtim të gjoksit dhe lehtë shtyhemi me dorën të cilën e mbajmë në dysheme. Derisa jemi ulur marrim frymë, kur tërhiqemi nxjerrim frymën. Duhet pasur kujdes që t’i shtrijmë muskujt anësorë të barkut. Vetë bëni kontraksionet e muskujve.

4. Ushtrimi për muskujt anësorë
Marrim pozitën ulur. Gjunjët janë të lakuar. Me dorën e cila është e shtrirë provojmë të prekim shputën e së njëjtës këmbë. Pjesa e sipërme e trupit është e ndarë nga dyshemeja edhe në fillim edhe në mbarim të këtij ushtrimi. Lëvizjet i bëni vetëm me pjesën e sipërme të trupit. Vithet janë të fiksuara në dysheme. Kur trupi është në pozitë të rrafshët, marrim frymë, ndërkaq kur nisemi me dorë në drejtim të shputës, nxjerrin frymën.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO