Trupi do t’ju falënderojë nëse shijoni shalqi në ditët me vapë! – Lajmi.net
Trupi do t’ju falënderojë nëse shijoni shalqi në ditët me vapë!
Autori: Lajmi.net LifestyleRecetaShëndeti 14:56, 9 July 2018
Ditët e nxehta, mund t’i luftoni duke ngrënë shalqi!

 

Si një frut shumë i dashur për të gjithë, ai efektivosht hidraton, detoksifikon dhe pastron gjithë trupin në tërësi deri në nivelet qelizore, njofton Klan Kosova.

Eshtë i pasur me vitaminat A dhe C, plot me likopen, beta-karoten, lutein dhe zeaxanthin, të cilat janë të shkëqyeshme për sigurimin e mbrojtjes nga kanceri i mushkërive, i gojës, i pankreasit, kanceri i gjirit, prostasta, endometriumit, dhe kanceri i zorrëve.

Shalqiri  ndihmon gjithashtu në zvogëlimin e inflamacioneve të ndryshme, përmireson edemat, ndihmon në rënie nga pesha, dhe lehtëson dukshëm depresionin.

Ai rrit sistemin imunitar duke dhe forcuar dukshëm shikimin, po ashtu nuk ka sheqer aq sa shumë njerëz mendojnë në të vërtetë, ai ka sa gjysma e sasisë së sheqerit të një molle.

Shalqiri  është plot me antioksidantë të cilët kanë aftesinë të neutralizojnë molekulat e radikaleve të lira dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike.

Në ditët e nxehta të verës asgjë nuk është më freskuese dhe e këndshme se një copë shalqi.

Shijojeni dhe trupi juaj do t’ju falenderojë!

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO