Thaçi përkujton Kongresin e Manastririt: Populli ynë do t’i kujtojë gjithmonë dijetarët tanë – Lajmi.net
Thaçi përkujton Kongresin e Manastririt: Populli ynë do t’i kujtojë gjithmonë dijetarët tanë
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 18:30, 14 November 2017
Hashim Thaçi
Hashim Thaçi
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi përmes një postimi në Facebook ka përkujtuar 109 vjetorin e fillimit të Kongresit të Alfabetit në Manastir. Thaçi ka thënë se ky kongres ka mbrojtur identitetin kombëtar ku rilindësit tanë vendosën për alfabetin e gjuhës shqipe.

“Ky vendim i tyre, duke përdorur shkronjat latine, forcoi edhe orientimin tonë gjeopolitik drejt Perëndimit”, shkruan tutje presidenti në Facebook.

“Populli ynë do t’i kujtojë gjithmonë dijetarët tanë, delegatët e asaj kohe, të cilët ishin të vendosur që t’i japin hov zhvillimit të arsimit dhe kulturës shqiptare, përmes përhapjes së shkollave shqipe”, përfundon postimi.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play 8 Ball Pool
  • Play World Soccer Champion
  • Play Pro Kicker Frenzy