Skamja e detyroi të jetojë tetë vjet larg gruas dhe fëmijëve – Lajmi.net
Skamja e detyroi të jetojë tetë vjet larg gruas dhe fëmijëve
Autori: Lajmi.net LajmeSociale 16:50, 17 April 2017
Emrullah Berisha nga fshati Gurë i Bardhë i Komunës së Malishevës për tetë vjet u detyrua që fëmijët dhe gruan t’i dërgojë tek miqtë e tij, për shkak të mungesës së banimit dhe kushteve elementare për jetesë.

Mirëpo, më në fund kjo familje ka marrë një lajm të mirë. Shoqata bamirëse “Jetimat e Ballkanit” e morën për obligim të ndërtojnë shtëpinë e re për këtë familje.

Dhe vetëm për tre ditë nga njoftimi për ndihmë kësaj familje, u arrit të sigurohet donacioni nga shoqata “Mërgimtarët e Australisë”, të cilët do ta financojnë ndërtimin komplet të kësaj shtëpie.

Halil Kastrati, drejtori i shoqatës “Jetimat e Ballkanit”, ka thënë për Ekonomia Online se kjo familje për shuam vjet ka jetuar në kushte shumë të rënda dhe prekëse, andaj kanë vendosur që t’i dalin në ndihmë.

“E vizituam Emrullah Berishën, një baba i cili qe 8 vite jeton i vetëm sepse bashkëshortja dhe fëmijët e tij rrinë te dajtë. Ne i jepem lajmin se po ju ndërtohet shtëpia dhe po bëhen prapë bashkë. Falënderojmë shoqatën bamirëse “Mërgimtarët ne Australi” të cilët kanë shprehur dëshirën që ta bëjnë me shtëpi këtë familje”, ka thënë ai.

Gruaja dhe fëmijët e tij u shprehën të lumtur që pas një kohe të gjatë do të jetojnë të bashkuar dhe në shtëpi të re.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO