Simptomet e rrezikshme të kancerit të gjirit që çdokush duhet t’i dijë – Lajmi.net
Simptomet e rrezikshme të kancerit të gjirit që çdokush duhet t’i dijë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 14:29, 7 December 2017
d037fdffc71094a2659f3b689c48e9b5
Kontrollet e rregullta dhe aftësia për të zbuluar shenjat e para janë zgjidhjet më të mira për të luftuar kancerin e gjirit.

Shumë gra ishin paralajmëruar nga një gungë në gji si një simptomë e një gjendje themelore. Ka edhe shumë ndryshime që duhet të respektohen. Lidhur me pamjen e përgjithshme të gjirit, i kushtoj vëmendje ndryshimeve, në veçanti, skuqje ose skuqje të lëkurës, sekrecionet, lëkura portokalli dhe ënjtje në zonë, duke përfshirë sqetullat. Burrat gjithashtu duhet të jenë vigjilentë sepse mundësitë e zhvillimit të tyre gjithashtu mund të jenë të mundshme.

Kanceri i gjirit është lloji më i zakonshëm i kancerit për gratë, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, në Filipine, sipas Shoqërisë Filipine të Onkologjisë Mjekësore, kanceri i gjirit është aq i zakonshëm sa një në 13. Filipinet pritet të zhvillojnë atë gjatë gjithë jetës, transmeton lajmi.net.

Lajm i mirë është se kur zbulohet në kohën e duhur dhe trajtohet paraprakisht, kjo mund të jetë e menaxhueshme. Kuptimi i flamujve të kuq duke qenë më të vetëdijshëm për shenjat dhe simptomat, disa prej të cilave janë përmendur më pak se simptoma e “nyjë në gji”. Vëzhgimi midis njerëzve është garancia juaj e fundit për të fituar kundër këtij lloji të kancerit,

Më poshtë janë shenjat paralajmëruese të kancerit të gjirit që duhet ta dini si pëllëmbë të dorës suaj.

Kanceri i gjirit dhe shenjat e tij fizike

Në gji ndodhin shumë simptoma fizike që mund të ndihmojnë në zbulimin e kancerit të mundshëm. Të mësuarit për të ndier dhe për të vëzhguar ato mund të rrisë shanset për kapjen e fazave të hershme të kancerit, gjë që është e nevojshme pasi që trajtimi në kohën e duhur mund të shpëtojë jetën tuaj.

Pjesa më e madhe në gjoks

Një nga frikësimet më të mëdha të grave është gjetja e një pllake në zemrat e tyre. Dhe gjërat mund të bëhen më të pasigurta, pasi nuk ekziston një masë standarde ose masë. Një grumbull i gjirit mund të jetë më i njohur dhe mund të flasë për shenja të kancerit të gjirit. Ndërsa disa gunga janë të buta dhe disa mund të jenë të vështira për t’u prekur. . Disa gra kanë mase ose nyje me forma të parregullta, disa kanë forma më të rrumbullakta. Disa kancere të gjirit janë pa dhimbje, të tjerët janë më të ndjeshëm ndaj prekjes. Pra, çelësi i vërtetë këtu është se e njihni trupin tuaj dhe zbuloni ndonjë rritje të re, pavarësisht nga forma apo konsistenca e saj. Lajm i mirë është se rreth 90% e grimcave të zbuluara nuk janë kanceroze, prandaj mos u shqetësoni nëse keni gjetur ende një gungë në gjoks.

Ënjtje e gjinjve

Pa një nyjë të dallueshme, kanceri i gjirit mund të shkaktojë ënjtje ndonjëherë. Herë pas here, ënjtja mund të lokalizohet në disa pjesë të gjirit ose mund të shtrihet plotësisht. Zona që rrethon gjirin e vërtetë mund të ketë gjithashtu një ënjtje që arrin deri në sqetull. Nëse kanceri i gjirit është përhapur në nyjet limfatike në rajonin e sqetullës, kjo mund të jetë gjithashtu një rast i mundshëm.

Lëkura dhe gjinjtë ndryshojnë pamjen

Nëse një gji duket më i madh se tjetri ose duket se bie më poshtë se tjetri, do të ishte më mirë të shihje më afër. Edhe qëndrueshmëria e lëkurës mund të ndikohet: një tjetër flamur i kuq nëse vëreni që gjoksi është i fryrë ose i kuq dhe lëkura është e mbuluar me rrufetë.

Ndryshimet në dalë

Duke invertuar nipples ose duke ndryshuar pozicionin e tyre ose edhe formën e tyre janë edhe shenja të mëdha të rrezikut, kjo do të thotë që ju duhet të kenë ato kontrolluar sa më shpejt të jetë e mundur. Një fillim i menjëhershëm i skuqjes ose eritemës në ose rreth barkut është gjithashtu diçka që duhet të kontrollohet. Ka edhe raporte të grave me kancer të gjirit që ka raste në të cilat ata përjetuan një kore thithi.

Amazing si ajo mund të duket, dhimbje nuk është një shenjë tipike e kancerit të gjirit. Ka shumë faktorë që shkaktojnë dhimbje të gjirit për shkak të ndjeshmërisë ose dhimbjes së ciklit menstrual në javën para periudhës. Dhimbja tenton të ndodhë papritmas nganjëherë për shkak të mastitit.

Edhe pse ka raste në të cilat disa gra mund të bëhen të rënda dhe të vazhdueshme, por jo të shkaktuara nga cikli menstrual, kjo mund të jetë shkak për një gjendje të mirë gjiri si adenozë ose sëmundje fijore, asnjëra prej të cilave nuk duhet të merret si e mirëqenë. Nëse kjo është një dhimbje më e durueshme, atëherë mund të jetë kancer.

Simptomat e kancerit të gjirit tek meshkujt

Ndërsa një grua është faktori më i madh i rrezikut për zhvillimin e këtij kanceri, burrat nuk janë imun ndaj problemit. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve regjistruan 2141 raste në vitin 2014. Dhe është mjaft alarmante se ka një përqindje më të madhe. diagnostikuar, vdiq nga kanceri i gjirit krahasuar me femrat. Pra, ne gjithashtu marrim parasysh simptomat e kancerit të gjirit tek meshkujt.

Axila grumbullon gjëndra të fryrë

Lëngu ose shkarkimi nga thithat, shkarkimi që mund ose nuk mund të ketë gjak në gjak, megjithatë, çdo lëng nuk është i shëndetshëm për meshkujt.

Ngecjet e lëkurës të fryrë, të kuqe dhe / ose përreth

Paketat: kanceri i gjirit shfaqet me nodula të përfshira për meshkujt. Ndërsa shumë nga këto gunga mund të jenë vetëm gunga të mbushura me yndyrë ose lëng, disa mund të jenë kancerogjene. Këto priren të lidhen vetëm në një, shumica e të cilave janë nën / thith, gome / e vështirë dhe e parregullt, dhe zakonisht pa dhimbje. Ata janë të ndenjur dhe nuk lëvizin. Këto gunga gjithashtu mund të rriten me kalimin e kohës, madje edhe për meshkujt.

Vetë-test i kancerit të gjirit

Është shumë e rëndësishme që gratë të mësojnë të shikojnë veten dhe të jenë në gjendje të ndryshojnë ndonjë gjë. Këto janë vendet ku duhet të shqyrtojmë.

1. Verifikimi i pasqyrës për sinjalet vizuale

Qëndroni para një pasqyre dhe sigurohuni që të keni një pamje të plotë të gjoksit në gjoks. Kërkoni ndryshime në krahët tuaj në anën tuaj. Përsëriteni me krahët tuaj të ngritur mbi kokën tuaj. Këto janë shenjat që po kërkonin:

Cilësi e lëkurës (shkurret / zhvishem portokalli / rrudhat / çarje)

Çdo ndryshim në formën dhe pamjen e gjinjve

Ndryshoni pamjen e dalë, duke përfshirë thithat e përmbysura

2. Egzaminoni gjoksin

Shko te pasazhi, te të gjitha seksionet e nënës dhe zbulojm grumbujt dhe masat. Vendosni dorën tuaj të djathtë nën kokën tuaj dhe përdorni mes të dorës tjetër për të shtypur indet e gjirit të drejtë në mocionet rrethore. Përdorni një prekje, por një nënshkrim të butë. Përsëriteni në gjoksin tjetër.

3. Kontrolloni jelekët tuaj

Për të bërë një përshtypje të mirë të thonjve, nëse mund të thuash, përcaktoni nëse përdorni llojin e fshehtë ose të lëngshëm. Nëse ndonjë nga këto humbje është alarmuar. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO