Sikurse në Serbi, flamuri i Kosovës digjet edhe në Gjilan /VIDEO – Lajmi.net
Sikurse në Serbi, flamuri i Kosovës digjet edhe në Gjilan /VIDEO
Autori: Lajmi.net LajmeNacionalePolitikë 13:56, 14 February 2018
Shumë qytetarë janë ndjerë të pakënaqur me largimin e flamurit kombëtar nga Rrethi në hyrje të Prishtinës, veprim që u ndërmor dje nga autoritetet me vendim të Kryeministrit Ramush Haradinaj

Në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihen disa persona të cilët djegin flamurin shtetëror të Kosovës, në shenjë revolte për zëvendësimin e flamurit kombëtar.

“Në Gjilan shqiptarët kundërpërgjigjen; djegin flamurin mavi mavi. Kushdo që qon dorë në flamurin tonë kombëtar do të përballet me bijtë e Gjergj Kastriotit dhe Adem Jasharit”, thuhet aty.

Aksioni i mbrëmshëm i qeverisë për zëvendësimin e flamurit nxiti tensione, madje kur nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli, vizitoi vendin e ngjarjes, u përball me ofendime nga qytetarët.

Diegia e flamurit në Gjilan nga disa shqipfolësa

Diegia e flamurit të Kosovës në Beograd nga Shesheli

Të kujtojmë se vendi tjetër ku është djegur flamuri i Kosovës ka qenë disa vite më parë, në Serbi nga ultranacionalistët dhe çetnikët e Sheshelit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO