Seksi i mirë është parakusht për një jetë të gjatë! – Lajmi.net
Seksi i mirë është parakusht për një jetë të gjatë!
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 22:35, 13 September 2018
Problemet seksuale mund të lidhen me ngrënien e disa ushqimeve.

Pirja e kafesë mund t’ju ndihmojë të ngrini epshin e dobësuar. Një oriz integral mund të lehtësojë ndjenjën e neveritjes ndaj seksit, nëse një person ndjen, ndërsa avokado mund të rrisë kënaqësinë. Një impuls seksual i shëndetshëm ndihmon lëkurën në prodhimin e vitaminës D, transmeton lajmi.net.

Seksi gjithashtu inkurajon prodhimin e “hormonit të dashurisë” të oksitocinës, gjë që ju ndihmon të mbani mend më mirë. Bërja seks tre ose më shumë herë në javë redukton rrezikun e zemrës te meshkujt me 50 për qind.

Kohët e fundit është zbuluar se aktiviteti më i madh seksual mund të mbrojë njerëzit e moshuar nga kanceri i prostatës.

Sipas studiuesve, dëshira e reduktuar seksuale mund të jetë shenja e parë që ka një problem me një nga katër kimikatet kryesore të trurit: dopamin, acetilkolin, GABA ose serotonin. /Lajmi.net/

 

 

 

 

 

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO