Rolladë Rafaello – Lajmi.net
Rolladë Rafaello
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:36, 23 January 2018
Recetë e këndshme pranverore që sigurisht se do ju kënaqë!

 

Përbërësit për piten:

6 vezë
6 lugë sheqer
6 lugë miell
1 lugë çaji pluhur për pjekurina

Përbërësit për fillin:

1 kese puding vanile
500 ml qumësht
4 lugë sheqer
125 gr margarin
7 lugë kokos

Përgatitja:

Ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat dhe i rrahim veq e veq me nga 3 lugë sheqer. Pastaj i bashkojmë dhe ua shtojmë përbërësit e tjerë. Përziejmë mirë dhe e qesim në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme.

E pjekim në temperaturë 180*C rreth 15 minuta.Kur të pjeket e mbështjellim me një leckë të lagur dhe e lejmë anash që të ftohet.

Në ndërkohë përgatisim fillin:

Ziejmë pudingun me qumësht dhe sheqer si çdo puding tjetër.Pastaj i shtojmë margarinën dhe kokosin.Përziejmë mirë dhe me këtë e lyejmë rolatën.

Këshillë: Mund ta dekoroni me vishnje ose me banane.

Ju bëftë mirë!

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO