Receta bazë për krepa – Lajmi.net
Receta bazë për krepa
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 13:51, 15 August 2017
Përbërësit:

500 ml qumësht

250 gr miell

50 gr gjalpë

tri kokrra vezë

pak kripë

Në një enë qelqi hedhim miellin dhe pak kripë. I trazojmë dhe shtojmë ngadalë qumështin duke e trazuar vazhdimisht që mos të krijohen kokrra.

Mund të përdorim edhe rrahësin elektrik. Shtojmë edhe vezët e rrahura më parë me një pirun. Vazhdojmë ta rrahim mirë masën.

Shkrijmë gjalpin në banjëmaria ose në mikrovalë dhe e bashkojmë te masa e përgatitur, (duhet të kemi kujdes që gjalpi të mos jetë i nxehtë.)

Trazojmë mirë të gjithë përbërësit derisa të arrijmë një masë të lëngshme e homogjene.

Ndërkohë nxehim tiganin e krepëve. Hedhim mbi tigan, në qendrën e tij, një garuzhde me masën e përgatitur. E hapim mirë duke përthyer tiganin ose nëse keni mund të përdorni mjetin që hap krepin, i cili është prej druri, e ka një formë T.

E lëmë të piqet krepi përreth një minutë e më pas e kthejmë nga ana tjetër që të piqet edhe këtej. E hedhim në një pjatë e vazhdojmë kështu derisa të kemi mbaruar gjithë brumin e përgatitur.

Pasi janë pjekur, mbushjen mund ta bëjmë sipas dëshirës, shembull me nutella apo proshutë, djathë etj. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO