Për t’ua marrë votat, Agim Bahtiri i lejon prerësit ilegalë të bëjnë kërdi në pyjet e Mitrovicës (Dokument) – Lajmi.net
Për t’ua marrë votat, Agim Bahtiri i lejon prerësit ilegalë të bëjnë kërdi në pyjet e Mitrovicës (Dokument)
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 11:39, 14 November 2017
Agim Bahtiri
Për të marrë ndonjë votë më shumë, Agim Bahtiri pa fije përgjegjësie po i inkurajon prerësit ilegalë që t’i rrafshojnë malet e Mitrovicës.

Ata po bëjnë “kërdi” duke prerë ilegalisht, kurse Bahtiri po i pengon edhe organet e sigurisë dhe inspektoratin pyjor që t’i ndalojnë dhe t’ua sekuestrojnë masën drusore.

Edhe pse me ligj mbrojtja e pyjeve është kompetencë e komunave të Kosovës, Komuna e Mitrovicës për shkak të zgjedhjeve po e bën krejtësisht të kundërtën.

Ditë më parë, sipas një raporti të siguruar nga Gazeta Fjala, Agim Bahtiri është denoncuar edhe zyrtarisht se e ka penguar Inspektoratin Pyjor, i cili po asistohej edhe nga Policia e Kosovës, që t’ua sekuestrojë masën drusore në 21 kamionë dhe traktorë prerësve ilegalë në Mitrovicë.

Për pengim në detyrën zyrtare, Inspektorati Pyjor e ka bërë edhe një Kallëzim Penal kundër Kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, në Prokurorinë Themelore në Mitrovicë.

Bazuar në raportin e siguruar, vlera e dëmit të shkaktuar me masën drusore të prerë ilegalisht, për të cilën Bahtiri ka penguar organet përgjegjëse që ta sekuestrojnë në Mitrovicë, ishte 9,522 euro.

Megjithatë, Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, me këtë veprim ka kryer edhe vepër penale. Bazuar në Kodin Penal të Republikës së Kosovës, Kapitulli XXXIII, Neni 409, ku edhe është mbështetur ky Kallëzim Penal, Bahtiri mund të dënohet për pengim të personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare, mirëpo edhe për keqpërdorim të pozitës dhe të autoritetit të tij zyrtar si kryetar komune.

Vepra penale tjetër me të cilën është kërkuar të ngarkohet Bahtiri, duke rezistuar dhe penguar Inspektoratin Pyjor dhe Policinë e Kosovës, është edhe thirrja për rezistencë, e cila bie ndesh me nenin 411 të Kodit Penal të Kosovës, Kapitullin XXXIII.

Me këtë Kallëzim Penal kërkohet nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë që të ngreh aktakuzë dhe ta dënojë Agim Bahtirin sipas Kodit Penal, Ligjit mbi Pyjet e Kosovës nr. 2003/03, Ligjit nr. 03/L-153 për Ndryshime dhe Plotësime të Ligjit nr. 2003/03 për Pyjet e Kosovës, si dhe ta obligojë atë që të kompensojë dëmin e shkaktuar pyjor në vlerë prej 9,522 euro.

fjala1

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO