Opinion – Page 18 – Lajmi.net

Aktuale

Pse nuk duhet fajësuar Adnan Januzaj që ndihet belg?

‘Jam belg dhe ndihem belg’. Kjo është deklarata e futbollistit të ri në të cilën nuk ka asgjë të keqe. Pse ai nuk ka deklaruar ndryshe, ta zëmë “Unë ndihem shqiptarë dhe krenar që kam rrënjë nga Kosova” është diçka tjetër, sigurisht diçka që besoj do t’i pëlqente më shumë shumicës jo vetëm në Kosovë....

20 June, 2018 Lexo më shumë

Kjo s’është fjala e fundit për ju, Hilmi Nura, plaku i Shqipnisë!

Sonte kujtimet me flasin më shumë se kurrë më parë. Po flas me Ju Baca Hilmi me gjuhën e majit të vitit 1997, rrëfimi që ka mbet si testament në kujtesën dhe shpirtin tim......

19 June, 2018 Lexo më shumë

Ndarja nga vetëvetja

Fadil Vokrri ishte njëri ndër burrat e fundit që na ka lidhë me veten. Ndërsa ne tash e sa vjet po mundohemi të ikim prej vetes, prej identitetit tonë.  ...

18 June, 2018 Lexo më shumë

Marrëveshja e brendshme kosovare

Është momenti i fundit për ta bërë këtë Marrëveshjen tonë të brendshme për kapitullin konkludues të bisedimeve me Serbinë....

14 June, 2018 Lexo më shumë

9-shi që Serbia nuk mundi ta ndalte dot!

Më 3 maj të vitit 2016 iu dha fund izolimit shumëvjeçar të futbollit kosovar dhe sportit në përgjithësi. Federata kosovare e futbollit u bë anëtare me të drejta të plota në UEFA në kongresin e mbajtur në Budapest....

9 June, 2018 Lexo më shumë

Rezoni shtetëror dhe dialogu me Serbinë

E kishim rezonin shtetëror në Rambouillet dhe në Vjenë, kur nuk ishim fare shtet. Tash nuk e kemi, edhe pse jemi mbi 10 vjet shtet i pavarur....

7 June, 2018 Lexo më shumë

Klientelizmi partiak, armik i zhvillimit

1. Zhvillimi i pluralizmit në Kosovë, sidomos prej vitit 2000 e këtej, përveç shumë karakteristikave të tjera, është përcjellë edhe me klientelizëm. I filluar nga LDK-ja, i perfeksionuar nga PDK-ja e AAK-ja, në këtë valle tani fuqishëm është përfshirë edhe Nisma....

30 May, 2018 Lexo më shumë

Sulmet dhe presionet e Beogradit zyrtar ndaj pjesëtarëve serb të FSK-së nuk duhet nënçmuar

Arrestimi i paradokohshëm dhe marrja në pyetje nga organet policore serbe me rastin e kalimit të kufirit Serbi-Kosovë, të pjesëtarëve serb te Fsk-së si dhe djegia e disa veturave të tyre, në pjesën veriore të vendit tonë, nuk janë asgjë tjetër përveç një lloj lufte speciale, përkatësisht psikologjike kundër këtyre pjesëtarëve vetëm e vetëm për tu mos u bërë pjesë e FSK-së dhe të zmbrapsjes së atyre që mendojnë të rekrutohen në këtë institucion....

30 May, 2018 Lexo më shumë

Pse duhet bërë Marrëveshje me Serbinë

Kosovës i duhet një Marrëveshje ligjësisht detyruese me Serbinë, pos tjerash, për ta nxjerrë një herë e përgjithmonë shtetin e Serbisë nga Kosova....

29 May, 2018 Lexo më shumë

LDK duhet të hap garën për kryetar të ri

LDK gjithsesi duhet që të hap garën për Kryetar të ri të parties edhepse zgjedhjet e rregullta është e paraparë të mbahen kohë më vonë. Paaftësia e Kryetarit të tanishëm për të udhëhequr me LDK-në për shkak të sëmundjes e bënë gjithsesi të domosdojshme hapjene garës. Nevojën për hapje të garës e bënë domosdoshmëria që LDK të rimarrë rolin partisë shtetëndërtuese përmes të qënit opozitë me kapacitete për rrëzimit të kësaj qeverie dhe sjelljëne ndryshimeve që ka nevojë Kosova. LDK nuk mund të dalë nga inertësia e tanishme pa ndryshime të mbrendshme edhe të gjëra edhe të thella....

26 May, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO