Nëse e shihni këtë etiketë në fruta, mos e blini, kjo është arsyeja! – Lajmi.net
Nëse e shihni këtë etiketë në fruta, mos e blini, kjo është arsyeja!
Autori: Lajmi.net Lifestyle 12:42, 27 February 2018
Shumica prej nesh nuk e dinë se etiketat që janë bashkëngjitur me frutat dhe perimet janë aty për një arsye më tepër sesa thjesht skanimi i çmimit.

 

Kodi i ngjitur në pjesën më të madhe të fruta dhe perimeve mund t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse produkti është modifikuar gjenetikisht, është organik ose i prodhuar me lëndë kimike.

1. Një kod me katër shifra duke filluar me një 3 ose një 4 do të thotë se produkti është i rritur konvencionalisht. Katër shkronjat e fundit të kodit përfaqësojnë llojin e frutave ose perimeve që po blini. Për shembull, bananet janë etiketuar gjithmonë me kodin e 4011.

2. Nëse ka pesë numra, dhe i pari është “8”, atëherë produkti modifikohet gjenetikisht. Etiketa mbi bananet e modifikuara gjenetikisht do të përmbajë numrat 84011.

3. Një numër me pesë shifra që fillon me një 9 do të thotë se artikulli është organik. Bananet organike janë etiketuar me 94011.

Kini parasysh se konsumi i pesticideve mund të çojë në probleme shëndetësore të tilla si “defekte të lindjes, dëmtime nervore, kancer dhe efekte të tjera që mund të ndodhin gjatë një periudhe të gjatë kohore. Fëmijët janë veçanërisht të rrezikuar nga pesticidet.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO