Miniera e Bitcoin konsumon katër herë më shumë energji se miniera e arit – Lajmi.net
Miniera e Bitcoin konsumon katër herë më shumë energji se miniera e arit
Autori: Lajmi.net Auto & TekKriptovalutat 11:36, 7 November 2018
Vetëm miniera e një metali i tejekalon shpenzimet e energjisë për minimin e bitcoin deri më tani.

Një i ri studim i Institutit Ridge Oak në Ohajo , SHBA , siguron energjinë e nevojshme për minierat e Bitcoin dhe mbi metalet e çmuara.

Është llogaritur se sa shumë megajoule (MJ, një milion joule) nevojiten për secilën gërmim të një bitcoin, transmeton lajmi.net.

Një dollar në Bitcoin kërkon 19 MJ. Për të marrë ari me vlerë një dollar, ju duhet vetëm 5 MJ.

Bilanci i energjisë nuk duket shumë më mirë me të tjera kripto-valuta. Në Litecoin është 15 MJ, në Monero 11 MJ dhe në Ethereum 9 MJ. Për krahasim, për të ngrohur dhjetë litra ujë të lëngshëm nga 0 në 100 gradë Celsius, nevojitet 4.2 MJ.

Përveç ari, metalet e tjera janë më efikase për energji sesa kripto-valutat. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO