Mbështjellni këmbën me foli alumini për një orë, çfarë ndodh më pas do t’ju surprizoj – Lajmi.net
Mbështjellni këmbën me foli alumini për një orë, çfarë ndodh më pas do t’ju surprizoj
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:27, 17 May 2017
Folija prej alumini është një nga gjësendet më të zakonshme shtëpiake të gjithë botën. Besohet se përdorimet e saj janë të kufizuara vetëm në kuzhinë, pasi ne të gjithë e përdorin atë kryesisht për ruajtjen e ushqimit.

Një funksion tjetër i kësaj flete alumini është se ne mund të kryejmë vepra artizanale me të dhe njëkohësisht është shumë e dobishme për riciklim. Sot duhet të jemi gjithmonë vigjilentë për të ruajtur mjedisin në gjendje të përsosur dhe të gjithë duhet të mësojmë se pothuajse të gjitha elementet që kemi në shtëpi mund të riciklohen, transmeton Gazeta Shneta.

Shumë pak njerëz i dinë të gjitha përdorimet që folijat prej alumini mund të kenë në trupin e njeriut, por edhe pse duket e pabesueshme, folija mund edhe t’i ofrojë mbrojtje shëndetit tuaj. Ky material është shumë i dobishëm për lehtësimin e ftohjeve dhe djegieve.

Në këtë artikull, ne do të ju paraqesim disa prej avantazheve më të mira që folija e aluminit mund të ketë për ju.

1.U jep fund ftohjeve!

Ftohjet janë një nga problemet më të zakonshme nga të cilat njerëzit vuajnë sot. Moti i ftohtë, lagështia dhe ndryshimi i papritur i klimës na bëjnë të sëmuremi. Për të lehtësuar ftohjet natyrisht ju mund të përdorni foli prej alumini. Vetëm mbështjellini këmbët tuaja në 5-7 foli metalike prej alumini dhe lini ato për rreth 1 orë.

Letra ka vetitë anti-inflamatore dhe mund t’ju ndihmojë të lehtësoni disa nga simptomat e ftohjes. Lejini këmbët tuaja të lira për 2 orë dhe përsëritni procesin. Ju do të vini re përmirësim në disa ditë. Sigurisht që duhet të vizitoni mjekun tuaj nëse simptomat tuaja zgjasin më shumë se një javë.

2.Thuani lamtumirë lodhjeve!

Disa orë gjumë ose një ditë stresuese mund t’iu bëjnë juve të ndiheni të lodhur, edhe nëse keni një mijë gjëra për të bërë në shtëpi. Folija mund t’ju ndihmojë të rifitoni energji për t’u përballur me problemet ditore përsëri! Pritini disa shirita të folijës së aluminit dhe vendosni ato në frigorifer. Hiqni ato pas 2-3 orësh dhe vendosini ato në faqet dhe qepallat tuaja. Ju do ta keni ndjenjen freskisë menjëherë!

3.Lehtësoni djegiet e lëkurës!

Studimet amerikane rekomandojnë këtë: Së pari, duhet të vendosni pak ujë në zonën e djegur, me kujdes të pastrohet plaga dhe ta thani atë me një peshqir të pastër. Pas aplikimit të një shtrese të vajit, vendosni një fashë të pastër mbi plagën dhe pastaj mbështjelleni në foli alumini. Shtrëngojeni atë me ngjitës. Mundohuni të mos lëvizni dhe do të shihni se dhimbja do të fillojë të zhduket.

4.Largoni dhimbjet në nyjet tuaja!

Mbështjellni pjesët e trupit ku ndjeni dhimbje me disa foli alumini dhe tentoni t’i limitoni lëvizjet tuaja. Lëjeni ashtu gjatë gjithë natës ose gjatë tërë ditës. Përsëriteni procedurën për 10 ditë dhe pastaj prisni 2 javë para se të përsërisni procesin.

Nëse keni dhimbje të vazhdueshme, atëherë vizita me mjekun është e preferueshme!

Fjalët kyçe: folia, Këmba

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Berry Rush
  • Play iStunt 2
  • Play 8 Ball Pool