Politikë – Page 901 – Lajmi.net

Aktuale

Shembull për Ballkanin

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për Prishtinën, Isa Mustafa, ka premtuar ndërtimin e një qendre multimodale që do ta ketë lakmi i gjithë Ballkani. Pos kësaj, Prishtinën do ta bëjë me tren urban dhe kopsht botanik....

17 October, 2013Lexo më shumë

Miratohet lista e votuesve

KQZ ka certifikuar listën e votuesve. Në zgjedhjet e 3 nëntorit, kjo listë do të përmbajë 1.779.358 emra të votuesve, të ndarë në 38 komuna. Nga zgjedhjet e kaluara, ka një rritje prej 191.103 votuesve....

17 October, 2013Lexo më shumë

Kosova e Serbia me memorandum ekonomik

Është nënshkruar memorandumi i parë ekonomik mes odave të Kosovës dhe Serbisë. Safet Gërxhaliu thotë se për herë të parë është bërë një dialog i pastër ekonomik....

17 October, 2013Lexo më shumë

PDK bojkoton Kuvendin

Me vetëm 45 deputetë të pranishëm në sallë, Kuvendi nuk ka mundur ta vazhdojë punën. PDK sërish ka bojkotuar seancën, bashkë me AKR dhe minoritetet. Hetimi i PTK’së mbetet i bllokuar. Opozita thotë se koalicioni qeveritar “nuk e ka gjatë”....

17 October, 2013Lexo më shumë

Pse u refuzua Vulin?

Pjesëmarrja e Vulin në një tubim parazgjedhor në Gorazhdec më 14 tetor ka qenë arsyeja pse atij iu refuzua hyrja në Kosovë në vizitën planifikuar për sot. Kjo mund të shërbejë edhe si paralajmërim për vizitën e Ivica Dacic që pritet të ndodh më 19 tetor....

17 October, 2013Lexo më shumë

Testi i kourumit

Kuvendi i Kosovës ka dështuar në javët e fundit të marrë vendime të rëndësishme në mungesë të kourimit. Tani kur shumë deputetë janë bërë pjesë e fushatës elektorale, Kuvendi do ta ketë edhe më vështirë të sigurojë praninë e tyre në sallë. Kourumi testohet sot...

17 October, 2013Lexo më shumë

Vulinit i ndalohet hyrja në Kosovë

Siç është raportuar më herët nga Zyra për Kosovë dhe Metohi e Qeverisë së Serbisë, nesër Vulin është dashur që të qëndrojë në Kosovë bashkë me Ministrin për Energji në Qeverinë Serbe Zoran Mihajlovic....

16 October, 2013Lexo më shumë

Edhe i mirë, edhe i keq

Raporti i Progresit 2013 ka nxitur reagime të ndryshme në Kosovë. Qeveria përmend pjesët e mira të këtij raporti, ku vlerësohet progresi dhe të arriturat. Opozita, ndërkaq, vë në pah ngecjet dhe nënvizon pjesët ku flitet për korrupsionin e ndërhyrjet politike....

16 October, 2013Lexo më shumë

Nenad Rikalo betohet te Presidentja

Rikalo ka bërë sot betimin para Presidentes Jahjaga. Ai është bërë anëtar i KQZ’së pas dorëheqjes së anëtarit tjetër të SLS’së, Goran Zadravkovic....

16 October, 2013Lexo më shumë

Thaçi e vlerëson real Raportin e Progresit

Thaçi mori një kopje të raporti të progresit nga Zbogar. Ai tha se Raporti i Progresit është pozitiv dhe real dhe vlerëson raportet e Kosovës me shtetet fqinje, si një e arritur për paqen, stabilitetin dhe perspektivën europiane të rajonit. ...

16 October, 2013Lexo më shumë

Zhbogar i dorëzoi Presidentes Raportin e Progresit

Presidentja Jahjaga mori raportin e Progresit nga Shefi i BE’së në Kosovë. Presidentja përshëndeti edhe vendimin e KE’së për të lansuar negociatat për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Kosovën më 28 tetor....

16 October, 2013Lexo më shumë

Vrulli Europian i Kosovës

Stefan Fule konfirmon nisjen e negociatave për MSA me Kosovën më 28 tetor. Ai thotë se kjo është njohje e përmbushjes së reformave nga ana e Kosovës....

16 October, 2013Lexo më shumë

Raporti i Stabilzimit

Komisioni Europian, pas pak çastesh, do ta publikojë raportin e vet vjetor për Kosovën. Ky raport i jep Kosovës dritën jeshile për ta negociuar MSA’në dhe lavdëron Prishtinën për konstruktivitet në dialogun me Beogradin....

16 October, 2013Lexo më shumë

Tradhtia, sipas Ivica Dacicit

Ivica Dacic thotë se i ka tradhtuar ata serbë të cilët deri më tani kanë festuar humbjet. Ai ka folur për ata që e quajnë tradhtar, për zgjedhjet lokale në Kosovë dhe për atë se a është Bashkësia e Komunave Serbe në Kosovë një Republika Serbe e re....

16 October, 2013Lexo më shumë

Fule shtyn vizitën në Kosovë

Ka qenë dashur të vijë në Prishtinë më 18 tetor për t’i nisur negociatat për MSA, por Komisioneri për Zgjerim Stefan Fule ka shtyrë për 10 ditë këtë vizitë. Gëzim Kasapolli thotë se Stefan Fyle do të vijë në Kosovë më 28 tetor....

15 October, 2013Lexo më shumë

Fund paralelizmit të paralelizmit

Ambasadori Ian Cliff ka thënë se nëse do të ketë bojkot të zgjedhjeve, kjo do të çonte në qorrsokak, por Beogradi, Prishtina dhe bashkësia ndërkombëtare nuk do të kthehen më mbrapa....

15 October, 2013Lexo më shumë

Liderët urojnë Myftiun Tërnava

Liderë politikë kanë vizituar sot Bashkësinë Islame të Kosovës për t'i bërë takimet tradicionale me drejtues të këtij komuniteti për nder të festës së Bajramit....

15 October, 2013Lexo më shumë

Nijazi Idrizi i bashkohet AAK’së

Ish deputeti i PDK’së,Nijazi Idrizi, sot, i është bashkuar zyrtarisht AAK’së. Pasi mori librezën e AAK’së, ai tha se përherë ka qenë afër kësaj partie ...

14 October, 2013Lexo më shumë

OSBE lidh sulmin në Veri me zgjedhjet

Ambasadori Schlumberger u ka bërë thirrje autoriteteve që t’i përgjigjen këtij incidenti dhe t’i sjellin autorët para drejtësisë, në mënyrë që t’i kontribuojnë sigurisë dhe stabilitetit afatgjatë në atë anë....

14 October, 2013Lexo më shumë

Nenadi bashkon serbët në KQZ

Kryeministrat Thaçi dhe Dacic janë marrë vesh në takimin e fundit në Bruksel që SLS dhe Iniciativa Qytetare Serbe ta gjejnë një përfaqësues të pranueshëm për të dyja partitë në KQZ. Lajmi.net mëson se ai është Nenad Rikallo. ...

14 October, 2013Lexo më shumë

Veriu si Perëndim i Egër

Oliver Ivanovic thotë se incidentet në Veri kanë për qëllim frikësimin e serbëve që duan të marrin pjesë në zgjedhje. Ai beson se nëse vazhdon kjo gjendje, qytetarët do të detyrohen të vetëmbrohen. Edhe me armë....

14 October, 2013Lexo më shumë

UNMIK dënon sulmin në Veri

Shefi i UNMIK’ut, Farid Zarif, tha se aktet e dhunës dhe frikësimit në Veri të vendit nuk do të tolerohen. Ai bëri thirrje që të bëhet një hetim i shpejt dhe të zbardhet ky rast....

14 October, 2013Lexo më shumë

PTK prapë në Kuvend

Krijimi i Komisionit Hetimor për procesin e privatizimit të PTK’së do të diskutohet gjatë seancës së radhës në Kuvend, që pritet të mbahet këtë të enjte. Përfaqësuesit e pozitës dhe opozitës polemizuan sot në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit....

14 October, 2013Lexo më shumë

Thërret për dalje në zgjedhje

Patriarku serb Irinej ka deklaruar se mosdalja e serbëve të Kosovës në zgjedhje do të ishte tragjike për ato rajone të banuara me shumicë serbe. ...

14 October, 2013Lexo më shumë

Veriu në tension

Organet komunale të sigurisë në Mitrovicë shqetësohen për sigurinë në prag të zgjedhjeve dhe për agresivitetin e kontrabanduesve kohëve të fundit. Thonë se strukturat paralele janë duke e mbajtur në tension situatën e sigurisë në këtë rajon....

14 October, 2013Lexo më shumë

Shpërthim në Mitrovicën e Veriut

Shpërthimi ka ndodhur në banesën e Nebojsa Maric, 49 vjeçar, në pjesën veriore të Mitrovicës. Maric është punëtor në Drejtorinë komunale të të hyrave, ndërsa motivi mbetet ende i panjohur....

14 October, 2013Lexo më shumë

Dje Memli, Sot Isa

Isa Mustafa gjatë javës premtoi Pishinë Olimpike në Prishtinë. Memli Krasniqi pohon se ky ishte një projekt i tij, i cili tash po “huazohet”. Thotë se dy vjet më parë ka kërkuar nga Komuna parcelë për ta ndërtuar Pishinën Olimpike dhe është injoruar tërësisht....

14 October, 2013Lexo më shumë

Kushtet në duar

Dokumenti i Britanisë dhe Gjermanisë për rrugën e Serbisë drejt BE’së i është dorëzuar zyrtarisht autoriteteve serbe nga Ambasadori Gjerman në Beograd, Heinz Wilhelm. Ai ka kërkuar që përmbushja e kushteve të bëhet pas përfundimit të negociatave me BE’në....

13 October, 2013Lexo më shumë

Thirrje për Listën Serbe

Qeveria e Serbisë po mbështet hapur Listën Serbe, duke marrë pjesë edhe me Ministra në tubimet e kësaj Liste. Aleksandër Vulin po u thotë serbëve se nëse duan të mos i shkëpusin lidhjet me Serbinë, atëherë duhet të votojnë për këtë Listë....

13 October, 2013Lexo më shumë

Beogradi s’duhet të përzihet

Eurodeputeti Jelko Kacin thotë se nuk është në frymën e Marrëveshjes së Brukselit që shteti i Serbisë ta mbështesë një Listë. Sipas tij, kjo duket si vazhdim i përkrahjes për të ashtuquajturat struktura paralele, vetëm se në formë tjetër....

13 October, 2013Lexo më shumë

Premtimi Permanent

Bazuar në premtimet e mëhershme, prishtinasit do të duhej tani ta kujtonin furnizimin me ujë si një ëndërr të keqe të së shkuarës. Por, ky problem është larg për t’u zgjidhur. Agron Demi, nga Instituti GAP, shpjegon kush po e lë Prishtinën pa ujë....

13 October, 2013Lexo më shumë

Dënimet e para të fushatës

PZAP ka filluar t'i “shpërndajë” dënimet e para të fushatës zgjedhore. Sipas këtij paneli, PDK e LDK prijnë për nga shuma e gjobave, me nga katër copa. Po ashtu, deri më tash, janë bërë edhe mbi 80 ankesa nga subjektet politike....

12 October, 2013Lexo më shumë

Kapen për komente

LDK'së nuk i pëlqejnë komentet e Këshilltarit të Presidentes, Ramush Tahiri, lidhur me rezultatin e mundshëm të zgjedhjeve lokale, duke parashikuar mosndryshim të madh. Presidenca thotë se komentet e tij janë personale....

12 October, 2013Lexo më shumë

Frikë për bojkot

KQZ’ja është jotransparente. Shqetëson fakti i premtimeve megalomane të partive politike. Demokracia në Veprim nxjerr raportin e parë monitorues të fushatës zgjedhore....

12 October, 2013Lexo më shumë

Më 3 nëntor, 7029 vëzhgues

KQZ ka emëruar Këshillat e Vendvotimeve për zgjedhjet lokale në 38 komuna si dhe ka marrë vendim për caktimin e komisionit për mbikëqyrjen e shtypjes së fletëvotimeve për këto zgjedhje....

12 October, 2013Lexo më shumë

Zbatojeni marrëveshjen

Sipas Rasmussen, zbatimi i kësaj marrëveshje duhet të vazhdojë dhe se NATO e KFOR’i kanë një rol kyç në zbatimin e saj....

12 October, 2013Lexo më shumë

Kushtet ekzistojnë

Kryediplomati gjerman në Beograd, Heinz Wilhelm thotë se në fund të procesit të bisedimeve duhet të arrihet një marrëveshje detyruese në atë se si Beogradi dhe Prishtina do t’i vendosin marrëdhëniet ndërmjet tyre....

12 October, 2013Lexo më shumë

Universitete, jo falemnderit

Premtimet elektorale për themelime të Universiteteve Publike do të paraqesin probleme gjatë dhe pas realizimit. Në Kosovë nuk ka kuadro arsimore për të plotësuar kërkesën e këtyre universiteteve. Kështu mendon Dukagjin Pupovci, ekspert i arsimit....

12 October, 2013Lexo më shumë

Më shumë policë në Veri

EULEX thotë se pjesëtarët e policisë ndërkombëtare do të jenë të fokusuar veçanërisht në Veri të Kosovës, gjatë kohës së zgjedhjeve të 3 nëntorit. Policia e Kosovës, ndërkaq, ka lëshuar urdhrin operativ për të gjitha drejtoritë rajonale....

11 October, 2013Lexo më shumë

Dorëheqja e Pashmangshme

Nijazi Idrizi, i cili dha dorëheqje nga të gjitha funksionet e PDK’së, thotë se e mori këtë vendim pasi që nuk kishte hapësirë të mjaftueshme të veprimit politik. Në Degën e PDK’së në Gjilan, sipas tij, pat diferencim politik. Tash, po shikon ku të shkojë....

11 October, 2013Lexo më shumë

Shpërndahen vëzhguesit

Misioni Vëzhgues i Bashkimit Europian ka konfirmuar se 20 vëzhgues afatgjatë do të nisen nesër në 10 qendrat e Kosovës për ta filluar veprimtarinë e tyre. Ata do ta kontrollojnë procesin zgjedhor....

11 October, 2013Lexo më shumë

Katari i interesuar për Kosovën

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, ka diskutuar nëpërmjet telefonit me homologun e tij nga Katari Khalid Bin Mohammad Al Attiyah për fuqizim të marrëdhënieve ndërshtetërore....

11 October, 2013Lexo më shumë

Relativizon kushtet gjermano-britanike

Sipas Erhard Busek, dokument në të cilin janë vendosur dhjetë kushtet gjermano-britanike për Serbinë është “lojë e zakonshme diplomatike”....

11 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bike Rivals
  • Play World Soccer Champion
  • Play Berry Rush